IBM po čtyřech letech vydala novou verzi DB2

Podle prohlášení společnosti IBM má nová verze 10 v porovnání s předchozí verzí nižší nároky na objem datových úložišť a nabízí rychlejší zpracování dotazů.

IBM po čtyřech letech vydala novou verzi DB2


IBM v úterý oznámila aktualizaci svého softwaru pro správu relačních databází DB2. Verze 10 by měla zvládat širší paletu nasazení. IBM také aktualizovala software pro správu datových center InfoSphere. Nové verze by měly být k dispozici 30 dubna. „Jsme přesvědčeni, že nastala nová éra softwaru pro správu datu. Nové možnosti a potřeby, které se nyní objevují, nenutí k opuštění modelu relačních databází,“ prohlásil Bernie Spang, ředitel pro strategii a marketing databázových systémů společnosti IBM. „Nyní je jen potřeba použít příslušný nástroj pro konkrétní úlohu.“

Podle tvrzení IBM pracují oba produkty rychleji a efektivněji. DB2 například dokáže redukovat potřebné místo na disku až o 90 procent a InfoSphere dokáže zpracovat dotazy až 10krát rychleji. V obou produktech přibyly nové funkce. DB2 nyní podporuje datový formát RDF navržený konsorciem W3C. InfoSphere zase dokáže spolupracovat se specializovaným cloudovým úložištěm Apache Hadoop.

IBM testuje novou verzi již téměř dva roky ve vlastním operačním systému z/OS. Nyní připravila i verzi pro ostatní systémy, které podporuje. Dočkají se tedy i uživatelé systémů Linux, Unix a Windows. Obě větve tohoto softwaru jsou ale vyvíjeny odděleně, tým pracující v systému z/OS využívá vlastní zdrojové kódy.

Kromě již zmíněné podpory formátu RDF ještě došlo ke zrychlení zálohování a také I/O operací s datovým úložištěm. Další funkce umožňuje flexibilnější nasazení databáze. Nyní je vybavena funkcí určující důležitost dat – správci mohou přidělit konkrétní typ úložiště konkrétním datům. Například data, ke kterým má být nejrychlejší přístup, lze ukládat na rychlejších discích SSD, zatímco nejméně potřebná data lze uchovávat na podstatně pomalejších, ale také podstatně levnějších magnetických páskách.

Software také nabízí nový způsob přístupu k dočasným datům pomocí funkce „cestování v čase“. Podle Spanga je tato funkce u uživatelů verze pro z/OS velmi populární. Uživatel díky ní může zobrazit data zpětně v kterémkoli okamžiku zpracování. To se může hodit například při analýze nových trendů. V API sice již nástroje pro přístup k těmto údajům existují, software nyní nabízí jednodušší přístup přímo pomocí dotazů.

Minimalistická verze DB2 pro servery s maximálně dvěma jádry procesoru a 2 GB paměti je možno stáhnout zdarma, ostatní jsou k dispozici v cenách od 6180 dolarů (115 tisíc korun). Cena InfoSphere závisí na počtu procesorů a objemu uložených dat. Nejnižší cena je zhruba 40 tisíc dolarů (742 tisíc korun) za terabajt.

Úvodní foto: © IBM


Komentáře