Inovace v Microsoftu sází na smíšenou realitu a umělou inteligenci

Microsoft inovoval SharepPoint, využil investice do umělé inteligence (AI) a smíšené reality. Vylepšil i další produkty.

Inovace v Microsoftu sází na smíšenou realitu a umělou inteligenci


Jednou z  novinek je SharePoint spaces — technologie založená na prožitku smíšené reality, jež umožňuje vidět a propojit se s obsahem z libovolného úhlu prostřednictvím platformy SharePoint. S její pomocí lze rovněž vizualizovat data a modely produktů a manipulovat s nimi v reálném čase. 

S platformou SharePoint se smíšená realita stane všeobecně rozšířenou a bude možné s ní vytvářet vizuálně působivé stránky a prezentace, které budou dostupné komukoli na jakémkoli zařízení.

Díky tomu se stanou aktuální nové scénáře komunikace, vzdělávání a spolupráce v oblastech, které organizace běžně řeší, jako jsou nábor a zaškolení zaměstnanců, průběžné vzdělávání nebo vývoj produktů.

SharePoint spaces dává uživatelům/tvůrcům schopnost vytvářet zážitky jednoduše pouhým kliknutím v řádu několika minut. Lze přitom začít s využitím chytrých šablon, které prostředí smíšené reality vytváří, včetně kulis, okolních zvuků, textur či osvětlení. Následně je možné přidávat obsah zahrnující dvojrozměrné složky a dokumenty, které už uživatel pravděpodobně má uložené v SharePointu.

Již existující data, dokumenty a obrázky se tak stanou součástí světa smíšené reality. SharePoint spaces jsou nejpřirozenějším způsobem, jak 3D obsah prohlížet a interagovat s ním. Prostřednictvím SharePoint spaces je možné posílit interakci lidí s objekty, které mohou být příliš velké nebo příliš dynamické na to, aby s nimi bylo možné pracovat v reálném světě nebo ve dvourozměrném prostředí.

SharePoint podporuje spolupráci v oblasti obsahu v rámci Office 365. Díky propojení SharePointu s umělou inteligencí je možné uložené soubory, obrázky a data v Office 365 využívat pro celou řadu nových scénářů.

Inovovala se imobilní aplikace OneDrive, tu je možné nakonfigurovat také pro automatické uložení fotografií do sady Office 365. Při ukládání fotografií v Office 365 umělá inteligence zpřístupní vlastnosti fotografií: umožní určit, kde byly pořízeny, rozpoznávat objekty a extrahovat text. Díky tomu je možné vyhledávat mezi obrázky stejně snadno jako v případě dokumentů. Představte si, že budete moci vyhledat složku naskenovaných platebních dokladů obsahujících doklad o zaplacení „sushi“.

Microsoft dále představil využití Microsoft Flow pro zefektivnění procesů, které integrují kognitivní služby včetně geolokace, rozpoznávání obrazu, extrakce textu, strojového překladu a analýzy sentimentu. Díky tomu je možné využít schopnosti umělé inteligence k přeměně obchodních procesů. Uložený obsah v SharePointu je tak snáze dohledatelný a opětovně využitelný.

Úvodní foto: Fotolia @Tatiana Shepeleva


Komentáře