Instalace aplikací? Zastaralý postup. Na Androidu se prostě jen zapnou

Představte si aplikaci, kterou získáte jediným kliknutím dotekem prstu na displej chytrého telefonu, případně kterou budete moci rovnou zaplatit. Právě tak vidí budoucnost mobilního softwaru Google.

Instalace aplikací? Zastaralý postup. Na Androidu se prostě jen zapnou


Trochu sci-fi scénář se stal realitou na středeční I/O konferenci, kde Google představil službu Android Instant Apps – neboli okamžité aplikace pro Android. Ty běží samy, bez nutnosti jakékoli intalace.

Podle produktové manažerky Android týmu Ellie Powersové se mají tyto aplikace dostat do oběhu v průběhu příštího roku. Nebudou dokonce ani vyžadovat Android N – bude fungovat i na starších verzích JellyBean mobilů. Samotná ukázka pak probíhala na telefonu s KitKatem.

„Chceme učinit proces propojení uživatelů a developerů snazším,“ vysvětluje Powersová. „Pro uživatele, aby se dostali se k širšímu spektru aplikací, a pro developery, aby snáze získali větší uživatelskou základnu. Díky internetu a webu stačí jen kliknout na odkaz a přistanete na webové stránce. To je jedno kliknutí, pár sekund. Co kdyby takto šly spouštět aplikace? A právě na tom teď pracujeme.“

Pokud vám někdo pošle odkaz na aplikaci, kliknutí na ni vás vezme přímo do ní – bez jakékoli instalace. Google Play použije jen tu část aplikace, kterou Android nezbytně potřebuje ke spuštění.

Je jí tak možné spustit rychle, protože je rozdělena na jednotlivé moduly, říká Powersová a dodává, že Google stáhne jen to, co je nutné. Uživatelům však není možnost aplikaci klasicky nainstalovat odebrána; mohou to udělat později, kdykoli se jim to bude hodit.

Powersová také představila, jak by mohla být technologie využita k nakupování. Jednoduchým kliknutím budete ihned přesměrování k možnostem zaplacení.

„Nezabere mi to dvě minuty – jen dvě kliknutí,“ popisuje.

Vývojáři jen musí rozčlenit své aplikace na jednotlivé moduly, aby mohly takto fungovat. Podle Powersové by to mohlo zabranit i méně než den práce.

O čem se však produktová manažerka Androidu nezmínila, bylo, zda budou zabudována nějaká bezpečnostní opatření či jiný způsob, jakým by se uživatelé vyhnuli načtení zavirovaných, spamových nebo jinak nakažených aplikací.

Úvodní foto: © cienpiesnf - Fotolia.com


Komentáře