Intel vidí jako budoucí platformu pro své procesory Android

Intel nyní zřejmě vnímá operační systém Android jako svoji novou cílovou platformu. To je zásadní změna po letech, kdy své vlajkové procesory – včetně dosavadní rodiny Core a nastupující Haswell – optimalizoval především pro Microsoft Windows.

Intel vidí jako budoucí platformu pro své procesory Android


Podle uveřejněného inzerátu Intel právě hledá manažera, jehož hlavním úkolem bude zvládnout portování Androidu pro Broadwell, rodinu čipů, která bude následovat Haswell v příštím roce. Popis pozice naznačuje, že práce na platformě Android budou pokračovat i pro další generace procesorů. "Android System Software Program manager" bude zodpovědný za plánování a realizování úkolů pro celý vývoj – od architektury, vývoje a integrace po testování.

Intel již podporuje Android na úsporných procesorech, které původně vznikly pro kategorii přenosných počítačů typu netbook, ale dnes se je Intel snaží prosadit v tabletech a chytrých telefonech. Až dosud ale firma nezmiňovala žádné plány o Androidu pro procesory vyšší řady Core. Procesory Core mají přitom rozsáhlejší a pokročilejší sady instrukcí a grafické jednotky, než jaké jsou k dispozici na platformě Atom; pro Android je třeba je optimalizovat.
Tradiční konkurent vyrábějící procesory x86 – Advanced Micro Devices – oznámil již dříve, že nebude pokračovat ve svém zaměřením na Windows a bude kvůli zájmu zákazníků optimalizovat čipy pro Android a Chrome OS. Tiskový mluvčí Intelu zdůraznil, že společnost si je vědoma inovací mezi výrobci PC a bude přednostně podporovat více operačních systémů.
Podle Jacka Golda, hlavního analytika firmy J. Gold Associates, se architektura PC postupně mění a míří směrem k hybridům podobajícím se spíše tabletům; Android bude nepochybně používán na části z nich. " Je to velmi chytré rozhodnutí, postarat se, aby Android běžel na každé platformě Intel. Ale Microsoft samozřejmě v dohledné době svět operačních systémů neopustí."
Slabé prodeje PC s Windows 8 a prosazující se tablety oslabily Intel i AMD, ale ani jedna z těchto firem produkty Microsoftu přes palubu nehodí. Agresivní strategie Intelu sázející na více operačních systémů má ale pochopitelně posílit jeho šance v konkurenčním boji s firmou ARM, která zatím jasně dominuje na zařízeních s Androidem (přesněji řečeno jde o procesory postavené na návrzích, které ARM licencuje).
V letošní vánoční sezoně můžeme očekávat tablety s Androidem a Windows v cenových relacích 199 až 500 dolarů. Budou postaveny na nové variantě Atomu s kódovým označením Bay Trail, která již vznikala jako optimalizovaná pro tablety. Intel také již začal vyvíjet další generace procesorů Core nazvanou Broadwell. Čipy budou vyráběny 14nanometrovým procesem a zpočátku mají být určeny pro PC.

Úvodní foto: © arrow - Fotolia.com


Komentáře