Internet Explorer 8.0 zvyšuje svůj podíl na úkor sedmičky

Nový webový prohlížeč Microsoftu Internet Explorer 8.0, který byl vypuštěn ve finální verzi minulý týden, zvyšuje svůj podíl na trhu. Není to však na úkor konkurenčních řešení, ale na úkor staršího IE7.


Potvrdila to irská společnost StatCounter, podle které zaznamenal Internet Explorer 7 od minulé středy (tedy dne před vydáním finálního IE8) již pokles o 2,6 %. Na začátku tohoto týdne pak podle ní činil podíl nového Internet Exploreru 8.0 na trhu 2 %, u Internet Exploreru 7.0 to pak bylo 36,9 %, přičemž ještě v minulém týdnu šlo o 39,5 %. Firefox 3.0 také zaznamenal zvýšení podílu o půl procentního bodu na 25,7 % a dokonce i starší Firefox 2.0 povyrostl o 0,05 procentního bodu. Safari 3.2 od Apple také posílilo o 0,05 procentního bodu a prohlížeč Chrome o Googlu pak povyskočil o 0,03 procentního bodu. Jediná Opera 9.6 od minulé středy zaznamenala mírný pokles, ovšem jen o 0,01 procentního bodu.

Výrazné zvýšení podílu ale paradoxně zaznamenal starý Internet Explorer 6, který byl vypuštěný v roce 2001, jenž povyskočil o celé 1 % a jeho podíl je nyní 23,5 %. Vysvětlení tohoto jevu StatCounter neuvádí.

Společnost StatCounter vychází z údajů, získaných monitorováním 2 milionů uživatelů na vybraných webech.

Podobné statistiky jsou k dispozici i od společnosti Net Applications, i když se čísla pochopitelně mírně liší, nicméně i tak ilustrují směr trendu. Podle této společnosti se podíl IE8 na trhu nyní pohybuje kolem 2,1 %, ale např. ještě v neděli to bylo 2,5 % (přesná čísla o tomto vývoji hodinu po hodině najdete na webu Market Share). Nicméně tento jev není nečekaný a objevuje se pravidelně mimo pracovní dny, neboť lidé častěji používají své osobní počítače, na nichž si nainstalují nový prohlížeč spíše než v zaměstnání. Ve firmách je totiž nepravděpodobné, že by se IE8 dočkal hromadné instalace už tak brzy po svém dokončení.

Statistiky o podílu webových prohlížečů od společnosti StatCounter najdete na jejím webu.

Odkaz ke stažení prohlížeče Internet Explorer 8.0 a bližší informace o novinách, které přináší, najte v článku Microsoft vypustil finální Internet Explorer 8.0 z minulého týdne.Komentáře