Internet Explorer 9 má být výrazně rychlejší a kompatibilnější

Microsoft se před pár dny nechal slyšet, že jeho příští generace prohlížeče, Internet Explorer 9 (IE9) zvýší svůj výkon v JavaScriptu a přiblíží se tak své konkurenci, která je tvořena především Mozillou a Googlem.


Steven Sinofsky, prezidient Microsoftu pro Windows a Windows Live, potvrdil, že Microsoft má ještě co dělat. „Víme, že v oblasti výkonu prohlížeče máme před sebou ještě spoustu práce,“ řekl Sinofsky na konferenci vývojářů. V testech si zatím IE9 nevede špatně, dosahuje prý výsledků znatelně vyšších než současná verze 8, přesto se však jedná vůči konkurenci o prohlížeč stále pomalejší. Podle Sinofskeho se však IE9 konkurenci již velmi přibližuje.

Tato zpráva příliš nepřekvapila hlavu vývojové komunity Mozilly, Asu Dotzlera. Microsoft si podle něho vykopal pod sebou obrovskou jámu s IE6, který byl bez výraznějších změn jediným prohlížečem Microsoftu pod dobu dlouhých pěti let, od roku 2001 až do 2006. Dřívější snaha dohnat ostatní s verzí 7 byla pro mnoho webových vývojářů opět zklamáním a ačkoli verze 8 je už značně lepší, stále je o celou generaci pozadu vůči konkurenčním moderním prohlížečům, tvrdí Dotzler.

Ani v rychlosti JavaScriptu se Microsoftu nikdy moc nedařilo. Všechny současně používané verze, tedy 8, 7 a 6 byly doslova rozdrceny výkonem konkurence v podobně Firefoxu, Chrome i Safari. Poslední dva jmenovaní hráči jsou navíc založeni na řešení od open-source komunity WebKit.

Výsledky pak vychází velice zajímavě, nejlépe dopadá prohlížeč Chrome od Googlu který je až 10x rychlejší než IE8, Firefox pak také dopadl velice dobře, zpracování JavaScriptu mu totiž jde 4x rychleji než konkurenci od Microsoftu. Takovými výsledky však Microsoft opovrhuje s tím, že nejsou nic víc než jakýsi závod prohlížečů, který v reálném světě nemá žádný význam. Proto si provedl vlastní měření, založené na nejrychlejším vykreslení 25 webových stránek (včetně Googlu, Facebooku a Amazonu) kde zvítězil IE8 s nejrychlejším vykreslením 12 stran, druhý Chrome nejrychleji vykreslil webů 9 a třetí Firefox čtyři.

Sinofsky se pak kromě vyšší rychlosti IE9 chlubil i zlepšením výsledků v testu Acid3. Díky úpravám tak IE9 „zatím“ dosáhne skóre 32 ze 100, přičemž verze 8 získala bodů pouze 24. Acid3 testuje, jak moc prohlížeč dodržuje standardy pro Web 2.0 aplikace, například DOM (Document object model) CSS2 (kaskárové styly verze 2) a SVG (škálovatelná vektorová grafika). V porovnání s ostatními prohlížeči je IE9 však stále propadák. I vy si můžete jednoduše otestovat, jak dopadne váš prohlížeč.

Nejnovější verze Opery totiž test zvládne s přehledem na 100 bodů, Firefox 3.5.5 pak dosáhne „jen“ na 93. V Microsoftu tedy před sebou zdá se, mají ještě mnoho práce. Přece jen, prohlížeč, který již po léta není schopný dodržovat standardy ani na přijatelné úrovni, prostě není to pravé. Vývojářům webu tak nezbývá nic, než jen doufat, že v Microsoftu na verzi 9 zapracují a při vývoji webu už tak nebude potřeba hledat různé „IE hacky.“Komentáře