Internet Explorer 9 přichází: Pět důvodů, proč mu dát šanci

Zítra by mělo dojít v ČR k oficiálnímu uvolnění finální verze webového prohlížeče IE9, který má podle Microsoftu prý změnit celý internet. Jak toho chce dosáhnout?


Připnuté stránky
Na první pohled nepříliš významná funkce činí z IE9 plnohodnotnou součást pracovní plochy vašeho počítače. Tedy jen v případě, že používáte operační systém Windows 7, pro který je tato novinka určena. Zástupce vašich oblíbených stránek si nyní můžete umístit přímo na hlavní panel systému. Každé takové ikoně je samozřejmě přiřazen i náhled daného webu, přičemž u stránek se spuštěným videem jsou součástí náhledu i prvky pro jeho ovládání. Do jedné ikony lze navíc umístit více stránek najednou - při klepnutí na ikonu se otevřou v odpovídajícím počtu záložek.

Vylepšené záložky
Záložky momentálně prohlížených stránek jsou umístěny hned vedle adresního řádku - toto nastavení je nicméně možné změnit a záložky přesunout pod něj. Jednotlivé záložky jsou od sebe barevně odlišeny podle souvislosti a přetáhnutím kterékoliv z nich mimo prohlížeč se vybraná stránka otevře v novém okně (i naopak). Při otevření nové prázdné záložky se zobrazí přehled nejnavštěvovanějších webů.

Správce stahování
U konkurenčních prohlížečů naprosto běžný nástroj bude nyní součástí i IE9. Správce stahování sleduje všechny aktuálně stahované soubory a v případě bezpečnostního rizika je uživatel hned varován. Při pomalejším internetovém připojení je pak možné některé stahování pozastavit a později opět spustit.

Ochrana proti sledování
I Microsoft se nechal zatáhnout do antisledovací kampaně americké Federální obchodní komise. Na rozdíl od konkurenčních prohlížečů však IE9 nabízí přijatelnější řešení v podobě funkce Tracking Protection. Ta uživatelům umožňuje vytvořit vlastní seznam stránek, kterým bude zakázáno sledovat uživatelská data a zobrazovat obsah třetích stran.

Hardwarová akcelerace
Bez hardwarově akcelerované grafiky by snad IE9 ani nemohl opustit dílnu vývojářů. Výrazně se díky ní zlepší přehrávání videa a změnu pocítí třeba i příznivci online her. Stejně tak jde Microsoft s dobou i co se 3D grafiky týče. Připravte se na zcela nový zážitek z prohlížení webových stránek.

IE9 poběží jen na operačních systémech Windows 7 a Vista. Majitelé starších Windows XP, ale i konkurenčních Mac OS X a Linux, mají zkrátka smůlu.Komentáře