Internet Explorer 9 přináší vyšší rychlost i přepracované rozhraní

Včera večer Microsoft celosvětově představil veřejnou Beta verzi internetového prohlížeče Internet Explorer 9 a také páté platform preview určené pro vývojáře. Novinek je hned celá řada.


Microsoftu se tentokrát podařilo udržet betu před předčasným únikem na internet téměř až do slavnostního odhalení, takže její vzhled byl prakticky až do poslední chvíle překvapením (i když jeden screenshot se podařilo s předstihem získat z ruských stránek Microsoftu, více viz článek Design IE9 unikl na web, připomíná konkurenční Chrome). I přes to, že nejde ještě o finální produkt, Microsoft již tvrdí, že jej lze použít pro běžnou práci, i když zatím nezaručuje kompatibilitu s některými specifickými aplikacemi, jako je třeba internetové bankovnictví. Na podpoře nových funkcí pak intenzivně pracuje s partnery, jako jsou v ČR třeba televize Nova, Seznam.cz či portál Play.cz, ze zahraničních jmenujme Facebook, CNN nebo například Red Bull, kteří vlastní celosvětově či lokálně nejnavštěvovanější webové stránky a nejznámější obchodní značky.

Uživatelé díky úzkému propojení s vlastnostmi operačního systému Windows 7 mají dle zástupců Microsoftu ocenit vyšší rychlost, snadné ovládání a bezpečnost. Weboví vývojáři pak mohou začít vytvářet stránky a aplikace s využitím HTML5 a dalších webových standardů. Windows XP a starší OS již nejsou podporovány, jak Microsoft předem avizoval.

Díky schopnosti naplno využít výkon počítače je Internet Explorer 9 dle informací Microsoftu údajně jedenáctkrát rychlejší než Internet Explorer 8 a rychlejší než nejnovější verze Firefoxu a Safari v JavaScriptu (více na http://ie.microsoft.com/testdrive). Další výhodou má být přehlednější prostředí, které obsahuje pouze nejpoužívanější tlačítka, nebo možnost spustit oblíbené stránky přímo z hlavního panelu systému Windows 7. Na uživatele čekají i vylepšené vlastnosti záložek jako možnost přesunout je mimo prohlížeč, což umožní například sledovat video při prohlížení zpráv.

Díky novému vykreslovacímu jádru s názvem Chakra, který využívá možností vícejádrových procesorů počítače, dokáže Internet Explorer 9 na rozdíl od předchozích prohlížečů lépe využít výkonu dnešních počítačů. Je také prvním prohlížečem, který je plně hardwarově akcelerovaný a pro většinu grafiky využívá místo běžného procesoru možností grafického čipu (prostřednictvím Direct2D).

Internet Explorer 9 také klade důraz na bezpečnost. Obsahuje dle zástupců Microsoftu řadu nástrojů pro zvýšení bezpečnosti, ochranu soukromí a spolehlivosti. Nová verze je postavena na pokročilých bezpečnostních nástrojích z Internet Exploreru 8, ale je obohacena o nové vlastnosti, které bezpečnost a ochranu osobních údajů uživatelů ještě více podporují. Patří sem například integrovaný Download manager se zabudovaným SmartScreen Filtrem pro bezpečné a pohodlné stahování obsahu z internetu. Dále nástroje, které zabrání ztrátě dat v případě, že webová stránka přestane fungovat.

Internet Explorer 9 podporuje mnoho standardů od HTML5, SVG, CSS3, až po COM, díky čemuž se mohou vývojáři více věnovat inovacím než ujišťování se, zda se jejich webové stránky a aplikace bez problémů otevřou ve všech prohlížečích.

Plně funkční Beta verzi nového prohlížeče je možné stáhnout na www.BeautyoftheWeb.com. Na této adrese se uživatelé mohou také podívat na stránky, které využívají nových možností Internet Exploreru 9.Komentáře