iOS 11 už válcuje svého předchůdce

Nejnovější iOS v současnosti pohání 65 % všech applovských zařízení.

iOS 11 už válcuje svého předchůdce


Od vydání iOS 11 neuplynuly ještě ani dva měsíce, přesto už předčí svého předchůdce – nainstalovaný ho má víc než polovina všech iPhonistů, respektive iPadistů. V porovnání s konkurenčním Androidem, jehož nejnovější varianta Oreo se nenachází ještě ani na 1 % androidích zařízení, se jedná o ostrý kontrast.

Nejnovější iOS 11 už týden po svém vydání poháněl 30,21 % všech applovských zařízení, v současnosti se podle společnosti nachází na 65 %. Předchozí iOS 10 je nainstalovaný na 28 % zařízení, zbylých 7 % pracuje s některou ze starších verzí. Přesto nejde o nejrychlejší nástup nového iOS v historii.

Tento primát si dosud drží iOS 9, kterému trvalo jen osm dní, aby předčil předchůdce iOS 8. Důvod, proč iOS 11 v adaptaci nepřekonal iOS 9 je však nasnadě a na první pohled může působit paradoxně: představení dvou nových iPhonů v září (iPhone 8 a 8 Plus) a následné uvedení iPhonu X začátkem listopadu – budoucí kupci „Desítky“ tak mohli přeskočit upgrade na iOS 11 s vědomím, že systém dostanou s koupí nového telefonu...

Zcela kontrastně vedle iOS působí příběh Androidu s pořadovým číslem 8.0, známým též jako Oreo. Uveden byl 21. srpna, dosud je však nainstalovaný jen na 0,49 % zařízení s Androidem. Pro srovnání: Android 6.0 Marshmallow je na 25,82 % zařízení, Android 7.0 Nougat na 22,62 % zařízení. Podle Jacka E. Golda z analytické společnosti J. Gold Associates však nejde o nic neobvyklého a čísla jsou důsledkem roztříštěnosti androidího ekosystému, tedy i množství zařízení, která Android využívají.

„Nové verze Androidu obecně nejsou uživatelům tolik podsouvány,“ říká Gold. „Spousta starších zařízení zůstává nadále použitelných se starou verzí operačního systému klidně i několik let, některá být aktualizována ani nemohou. Rozšířenost nových verzí Androidu se tak během prvních šesti až dvanácti měsíců pohybuje obvykle mezi desíti a dvaceti procenty.“

Pro výrobce hardwaru však pozvolnější přijetí nových verzí Androidu představuje vítaný čas, který můžou věnovat přizpůsobení svých produktů a jejich dostatečnému zabezpečení.

Úvodní foto: Apple


Komentáře