iOS 4.2 rozšiřuje možnosti podnikového využití tabletu iPad

Společnost Apple oznámila tento týden dostupnost nejnovější verze mobilního operačního systému iOS 4.2 ke stažení pro iPad, iPhone a iPod touch.


iOS 4.2 přináší do iPadu více než 100 nových funkcí operačních systémů iOS 4.0, 4.1 a 4.2 včetně funkcí, jako je multitasking, složky, jednotná poštovní schránka, Game Center, AirPlay a AirPrint.

Uživatelé iPadu nyní mohou spustit více aplikací současně, přepínat mezi nimi a zároveň šetřit výdrž baterie, kterou je iPad pověstný. Multitasking ovšem podporují jen nové aplikace optimalizované pro iOS 4+. Uživatelé mohou také uspořádat aplikace jednoduchým přetažením do složek a aplikace Mail obsahuje jednotnou poštovní schránku, rychlé přepínání schránek a zobrazení zpráv ve vláknech.

iOS 4.2 konkrétně přináší pro iPady vyšší bezpečnost přístrojů a také spravovatelnost prostřednictvím aplikací třetích stran, což jsou očekávané podnikové funkce. Konkrétně jde o nové API pro správu přístrojů, které podporuje vzdálené konfigurování přístrojů, monitorování shody s firemními podmínkami či zamčení tabletu a smazání korporátních dat. E-maily a přílohy mohou být nově chráněny kódem, který je používá současně jako šifrovací klíč a podporována je i bezdrátová distribuce podnikových aplikací bez nutnosti připojovat se k iTunes. Přibyla podpora pro více účtů MS Exchange ActiveSync a pro MS Exchange Server 2010, přičemž účty mohou být integrovány do jedné stránky nebo je možné mezi schránkami jednoduše přepínat. Přibyla také podpora pro SSL VPN u iPadu, která tak rozšiřuje jeho existující podporu standardů WPA2 Enterprise a IPSec.

Co se týká funkcí pro všechny výše zmíněné přístroje, Game Center umožňuje uživatelům přístrojů iPad, iPhone a iPod touch vyzývat přátele a hrát s nimi nebo se nechat automaticky spárovat s novými soupeři, porovnat bodové zisky a úspěchy a objevovat nové hry, které hrají jejich přátelé.

AirPlay je nová funkce pro bezdrátové přehrávání hudby, videa a fotografií z přístrojů iPad, iPhone a iPod touch na zařízení Apple TV. Uživatelé iOS budou také moci odesílat zvuk pomocí základnové stanice AirPort Express a AirPlay bezdrátově do libovolných stereofonních nebo napájených reproduktorů nebo přímo do reproduktorů s vestavěnou funkcí AirPlay, které přijdou na trh údajně v příštích měsících.

Další novinkou v iOS 4.2 je AirPrint, tisková architektura nové generace s využitím Wi-Fi, která má zjednodušit tisk, protože nepotřebuje tiskové ovladače. Jako první bude podporovat přímý tisk ze zařízení se systémem iOS vybraná řada tiskáren s funkci AirPrint, například HP Photosmart, HP LaserJet Pro a HP Officejet. Uživatelé zařízení iPad, iPhone a iPod touch budou moci klepnutím spustit tisk svých dokumentů nebo fotografií na jakékoli tiskárně podporující funkci AirPrint.

Funkce Find My iPhone (případně iPad nebo iPod touch) je nyní bezplatná i bez předplatného MobileMe a pomáhá uživatelům v případě ztráty nalézt svůj přístroj. Aplikace Find My iPhone je ke stažení zdarma v obchodě App Store a umožňuje uživatelům ztracený přístroj vyhledat na mapě a nechat na něm zobrazit zprávu nebo přehrát zvuk. Uživatelé mohou dokonce z důvodu ochrany soukromí ztracený přístroj na dálku zamknout nebo z něho vymazat data.

Mezi další nové funkce, které přináší iOS 4.2 do iPadu, patří například možnost půjčování televizních pořadů přímo do iPadu pomocí aplikace iTunes s 30denní výpůjční lhůtou a 48hodinovou lhůtou na sledování od prvního spuštění přehrávání; možnost snadnějšího hledání a zvýrazňování určitých slov a frází na webových stránkách v prohlížeči Safari; vylepšená firemní podpora, aby mohly podniky využívat silnější bezpečnostní funkce, nové vlastnosti správy zařízení a vylepšenou firemní integraci a usnadnění přístupu. Podporováno je dalších 25 jazyků včetně korejštiny, portugalštiny a tradiční čínštiny.

Aktualizace systému iOS 4.2 je dostupná ke stažení do přístrojů iPad, iPhone a iPod touch pomocí synchronizace s aplikací iTunes 10.1. iOS 4.2 je kompatibilní se zařízeními iPad, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPod touch druhé a třetí generace (modely z konce roku 2009 s 32 GB nebo 64 GB) a s novým modelem iPod touch. Některé vlastnosti nemusí být dostupné u všech produktů. Například multitasking vyžaduje iPhone 3GS, iPhone 4 nebo iPod touch třetí generace (modely z konce roku 2009 s 32 GB nebo 64 GB) a novější.Komentáře