iPhone OS 4.0 pro iPad přijde se zpožděním

Apple oznámil představení nového iPhone OS jen tři dny před jeho plánovaným poodhalením, až po uvedení iPadu na trh. To komentátoři hodnotí jako snahu nespojovat u podvědomí uživatelů tento nový iPad s iPhone OS 4.0.


I když iPad také pracuje na iPhone OS, díky čemuž přináší kompatibilitu s dřívějšími aplikacemi, které vznikly pro smartphony, Apple se snaží z hlediska operačních systémů výrazně rozlišovat mezi těmito dvěma typy mobilních zařízení. Zatímco iPhone OS 4.0 by měl být dostupný pro přístroje iPhone a iPod Touch již v létě, pro iPad by neměl přijít dříve než na podzim. Zájemci o iPad by si tak měli nechat zajít chuť na brzkou možnost využití multitaskingu na novém tabletu od Applu.

Zajímavé je, že iPhone OS 4.0 obsahuje již některé vlastnosti, kterými iPad disponuje, zatímco na smartphonech dosud chyběly. Je to tím, že iPad běží díky určitým funkčním odlišnostem na iPhone OS verze 3.2, ovšem nejvyšší verze OS pro smartphony je aktuálně 3.1.3. Takže iPad je již před telefony mírně napřed, přinejmenším do léta. Již nyní tedy obsahuje vlastnosti z OS verze 4.0 jako je podpora bluetooth klávesnice, aplikace iBook a podpora pro obchod s knihami iBookstore, který Apple vlastní, dále možnost vytvářet playlisty v iTunes, kontrola gramatiky, podpora míst v aplikaci pro prohlížení fotografií a také možnost používat wallpapery pro hlavní obrazovku (home).

Navíc pozdější termín uvedení iPhone OS 4.0 pro iPad dává tušit, že ani tato verze nebude zcela shodná s tou, kterou Apple nabídne pro smartphony a přinese některé specifické funkce právě pro využití na tabletu. Jaké to budou je ovšem zatím otázkou…Komentáře