iWork a iLife budou na iOS 7 zdarma

Společnost Apple ve středu oznámila, že všichni zákazníci, kteří si po prvním září aktivují některé ze zařízení kompatibilních s iOS 7, získají zdarma balíček kancelářských aplikací iWork pro iPhone, iPad a iTouch.

iWork a iLife budou na iOS 7 zdarma


Součástí balíčku jsou oblíbené aplikace Pages, Numbers a Keynote, které jsou momentálně k dostání za 9,99 dolarů (190 korun) za kus, ale zákazníci zdarma dostanou také aplikace iPhoto a iMovie ze sady iLife (obvykle za cenu 4,99 dolarů za kus).

„iWork je podle nás opravdu klíčovou výhodou zvyšující produktivitu našich zákazníků,“ řekl generální ředitel Applu Tim Cook. „Myslíme si, že všechna zařízení s iOS budou s těmito aplikacemi ještě lepší, chtějí je téměř všichni zákazníci.“

„Chytré,“ myslí si analytik ze společnosti Technology Business Research Ezra Gottheil. „Platformu to odliší a získá tím větší hodnotu. Bude to však užitečné spíše pro iPady než pro iPhony,“ dodává. Veškerá rozhodnutí, která kdy Apple ohledně softwaru udělal – ať už šlo o jeho ceny nebo o to, zda bude pevnou součástí systému či ne, bylo za účelem vyššího zisku a ani toto rozhodnutí není výjimkou, soudí Gottheil.

Apple se rozhodl zpřístupnit iWork ke stažení zdarma tři měsíce poté, co představil iWork pro iCloud, což je služba založená na prohlížeči, díky které mohou uživatelé používat v zařízeních s iOS, OS X nebo Windows kancelářské aplikace online. iWork pro iCloud je stále v beta verzi a Apple zatím neřekl, kdy bude verze plná, ani zda bude zpoplatněná.

Podle Gottheila i ostatních analytiků by Apple mohl díky iWorku pro iCloud konkurovat podobným službám od Microsoftu (Office Web Apps) a od Googlu (Google Drive).

iWork pro iCloud plně zapadá do dlouhodobé strategie Applu, jenž se snaží nalákat na své služby zákazníky a malé společnosti, které stále používají operační systém Windows. „Je to jako stavění mostu z Windows na platformy Applu,“ domnívá se Gottheil.

Office Mobile, balík aplikací od Microsoftu, který obsahuje Word, Excel a PowerPoint, vyšel pro smartphony s Androidem a iOS již v červenci. Aplikace jsou ke stažení zdarma, k jejich spuštění je však potřeba vlastnit aktivní účet Office 365, jehož nejlevnější roční předplatné stojí 100 dolarů (přibližně 1900 korun).

Aplikace od Microsoftu jsou však určeny pouze pro smartphony, podle analytiků to je tím, že se takto Steve Ballmer pokoušel nalákat zákazníky ke koupi tabletů od Microsoftu, což se však příliš nedaří.

Gottheil očekává, že někteří stávající zákazníci budou s tímto rozhodnutím Applu nespokojení a budou si stěžovat – převážně majitelé iPadů, kteří museli za iWork zaplatit, avšak neočekává, že by to mohlo společnosti způsobit větší problémy, protože cena aplikací byla relativně nízká.

Mezi zařízení, na kterých půjde iWork zdarma stáhnout patří iPhony 4 a novější, iPady 2 a novější a také pátá generace iPod Touch. Jedinou podmínkou bezplatného získání je jejich zakoupení s operačním systémem iOS 7, jehož finální verze bude k dispozici od 18. září.

Úvodní foto: © Apple


Komentáře