Kernel Linuxu 3.1 přichází s výrazným rozšířením virtualizace

Linus Torvalds na svém webu včera informoval, že byla vydána nová verze linuxového kernelu, která mimo jiné přináší vylepšení virtualizace a podporu rozvíjející se OpenRISC procesorové architektury.

Kernel Linuxu 3.1 přichází s výrazným rozšířením virtualizace


Linux Kernel 3.1 dále obsahuje aktualizaci grafického driveru, který rozšiřuje možnosti 3D renderování a poprvé se zde objevuje také podpora ovladače pro snímání pohybu používaného u herní konzole Nintendo Wii. Jako obvykle přináší nová verze také řadu dalších nových ovladačů a opravu množství chyb.

Zajímavostí je, že k uvedení nového Linux Kernelu došlo na akci Kernel Summit, která probíhá tento týden v Praze.

Nový release je také první verzí, která je hostovaná na službě GitHub, jež slouží pro distribuci kódů. Důvodem přestěhování z obvyklého umístění na serveru kernel.org je jeho poškození způsobené útokem hackerů před více než měsícem.

Linux díky kernelu 3.1 přináší podporu pro „vnořenou“ virtualizaci v rámci KVM (Kernel-based Virtual Machine) hypervizoru. Tato funkcionalita, vycházející z technologie VMX od AMD, umožňuje spuštění virtuální stroje z jiného virtuálního stroje. Linux také bude poskytovat KVM se schopností vstoupit do režimu SMEP (Supervisory Mode Execute Protection) na chystané generaci procesorů Intelu Ivy Bridge, což by mělo redukovat některé výkonnostní problémy spojené s virtuálními klienty.

Dalších novinek linuxového jádra verze 3.1 si užijí uživatelé Xen hypervizoru. Nová verze Linuxu totiž umožní virtuálním strojům běžícím na Xenu přímo přistupovat k zařízením na PCI sběrnici, což bylo dříve možné jen prostřednictvím speciálního patche. Novinkou je také možnost nastavení množství operační paměti využívané virtuálním strojem během provádění operací.

Co se týká zmíněné architektury OpenRISC, jde o dobrovolnický projekt, jehož cílem je vytvořit open-source procesorovou architekturu. Linux 3.1 je první verzí, která běží na 32bitových procesorech OpenRISC z řady 1000. Podporovány jsou ale také třeba nejnovější modely procesorů Sparc-T3 od Oraclu.

Úvodní foto: © Victoria - Fotolia.com


Komentáře