Konec Windows XP nastartuje prodeje počítačů, věří HP

Podle představitelů společnosti Hewlett-Packard pomůže konec podpory Windows XP trhu s osobními počítači více než uvedení Windows 8.

Konec Windows XP nastartuje prodeje počítačů, věří HP


Mnoho analytiků dává Windows 8 za vinu slabé prodeje osobních počítačů. Domnívají se totiž, že potenciální uživatele počítačů s tímto operačním systémem odrazuje od koupě nové tzv. moderní rozhraní.

Jak ve svém poslední čtvrtletní zprávě informuje agentura IDC, prodej PC meziročně klesl o 14 %. Velkou roli podle agentury hraje přesun uživatelů na mobilní telefony a tablety, svůj vliv však prý má i velmi slabé přijetí Windows 8.

Na právě probíhající uživatelské konferenci společnosti Hewlett-Packard jsou Windows 8 jedním z hlavních témat. Jak se však zdá, čelní firemní představitele ani tak nezajímá poslední operační systém od Microsoftu, jako spíše plánovaný konec podpory stařičkých Windows XP. A své nadšení z blížícího se konce oblíbené platformy dávají hlasitě najevo.

„Myslíme si, že pro HP to bude velká příležitost,“ okomentoval konec Windows XP Enrique Lore, senior viceprezident společnosti a šéf divize osobních počítačů. Lore byl v jednom z rozhovorů dotázán, jestli se domnívá, že poptávka po náhradě za Windows XP přispěje ke zlepšení situace na trh s počítači více než uvedení Windows 8. Na to bez váhání odpověděl, že „ano, a to výrazně“.

Podle Loreho systém Windows XP stále používá 40 % až 50 % všech firemních uživatelů.

HP volá po výměně generací a také proto představila nové osobní počítače, včetně tzv. zařízení all-in-one, u kterých klade velký důraz na design. Podle Loreho chce Hewlett-Packard vyrábět produkty, které jsou nejen dobré, ale také dobře vypadají.

Podle IDC je HP stále největším výrobcem PC na světě s 15,7 % tržního podílu. To je na druhou stranu pokles z loňských 23,7 %. Podobný vývoj potkal všechny velké výrobce s výjimkou Lenova, které prý nevidí žádné změny a podle některých analytiků již obsadilo první příčku.

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře