Linus Torvalds: Linuxové jádro je zbytečně „nafouknuté“

Na konferenci LinuxCon, která je už tradičně věnovaná všemu, co souvisí s operačním systémem Linux, nečekaně zavítal i otec tohoto systému Linus Torvalds a zúčastnil se zajímavé diskuze.


V diskuzi, kterou moderoval James Bottomley ze společnosti Novell přišla řeč i na výkon Linuxu. Bottomley se zeptal Torvaldse, jestli náhodou nebyli nové funkce do kernelu tohoto operačního systému uvedeny dříve, než byly dostatečně připravené. Moderátor svoji otázku podepřel výsledky interní studie společnosti Intel, která analyzovala výkon různých verzí kernelu Linuxu a z ní vyplynulo, že každé vydání jádra má oproti svému předchůdci zhruba o jedno až dvě procenta nižší výkon. Podobně také již řada uživatelů s nevelkým nadšením pozoruje snižování výkonu, nicméně vzhledem k neustálému nárůstu výkonnosti hardwaru se nejedná pro většinu z nich o nic drastického. Problém je, pokud svůj hardware dlouhodobě neupgradují, neboť pak se snižování výkonu projevuje výrazněji.

V posledních deseti vydáních jádra Linuxu se jeho výkon konkrétně snížil o 12 %. Torvalds na otázku, zda je toto problém odpověděl, že ano – doslova že kernel je v současnosti „nafouknutý a obrovský“. Z další debaty pak vyplynulo, že navíc v současnosti neexistuje žádná plán na nápravu tohoto stavu. Linus Torvalds si také postěžoval, že jádro Linuxu už není takové, jak si ho představoval někdy před 15 lety. Jeho vizí je rychlý, malý a vysoce výkonný kernel, k čemuž má dnešní podoba již daleko. Otec Linuxu, který letos oslaví čtyřicítku, také na LinuxConu dodal, že přidání každé další nové funkce situaci ještě zhoršuje, i když podotkl, že alespoň stabilita je v pořádku.

Zdroj: IT News.skKomentáře