Lotus Symphony 3.0 chce zaútočit na MS Office

Společnost IBM pokračuje ve vývoji svého kancelářského balíčku Lotus Symphony a jeho třetí verze, momentálně ve fázi beta 2, má podle všeho být významnou konkurencí sady Office od Microsoftu.


Nová verze je poprvé v historii balíčku Symphony založena na OpenOffice 3.x a je vybavena funkcemi, které ji mají dělat mnohem konkurenceschopnější vůči MS Office, než tomu bylo dříve. Druhá beta byla uvolněna v průběhu uplynulého týdne a je k dispozici ke stažení z adresy http://symphony.lotus.com/software/lotus/symphony/SymphonyBetaHome.nsf/home.

Kancelářskou sadu Symphony podle dostupných informací používá asi 12 milionů uživatelů a je k dispozici ve 28 jazycích. Pro srovnání Microsoft uvádí, že jeho balíček MS Office využívá více než půl miliardy lidí.

Jeanette Barlowová, manažerka Lotus Symphony, říká, že využití kódu OpenOffice 3.x znamená pro Symphony výrazné zlepšení jak z hlediska jádra aplikace, tak i směrem k podpoře formátu ODF. Podle ní se jedná o nejvýznamnější krok kupředu od vydání první bety balíčku Symphony v roce 2007. Vzhledem k tomu, že Symphony je podobně jako řada dalších řešení vycházející z OpenOffice bezplatná, má poměrně dobrou šanci u firem, které se poohlíží po méně nákladných řešeních, než jsou právě MS Office. Symphony může být díky zaštítění značkou IBM zárukou kvalitního produktu a pokračujícího vývoje v budoucnu.

Jednou z hlavních deviz je podpora maker ve Visual Basicu, která má uživatelům umožnit běh kustomizovaných aplikací vytvořených pro MS Office. Další novinkou je podpora ODF ve verzi 1.2, přidaná podpora pro digitální podpisy, renderování grafických objektů, bohatší API pro Javu a LotusScripty či instaler doplňků pro Notes. Podporován je i formát .docx pro kompatibilitu s dokumenty vytvořenými ve Wordu 2007.

IBM plánuje před dokončením Symphony 3.0 vydat ještě dvě další zkušební verze a to v rozpětí následujících 12-14 měsíců, takže finální verze bychom se mohli dočkat před polovinou roku 2011. Během vývoje má být balíček ještě vylepšován o další funkce.Komentáře