Má nový Chrome OS od Googlu šanci na úspěch?

Nový operační systém určený pro oblast internetových přístrojů, o kterém jsme informovali již včera, by se na trh mohl dostat ve druhé polovině příštího roku. Jaké jsou jeho šance?


Společnost Google konkrétně informovala, že pracuje na novém open source operačním systému, jenž by měl své uplatnění nalézt především v kategorii počítačů zaměřených na práci na internetu, do které patří například oblíbené netbooky. „Očekáváme, že operační systém, jehož název je stejný jako název webového prohlížeče Chrome, se na přístrojích typu netbook začne objevovat již ve druhé polovině roku 2010“ píše Google na svém blogu.

Hlavními rysy operačního systému Chrome mají podle Googlu být především jeho rychlost a také snadná obsluha. „Rychlost, jednoduchost a bezpečnost jsou klíčovými aspekty Google Chrome OS. Stejně tak by měl být rychlý i přístup na internet a jeho následní používání“ uvádí Google ve svém prohlášení. Snadnému přístupu na internet má být přizpůsobeno i samotné uživatelské rozhraní operačního systému.

V souvislosti se zaměřením OS Chrome na internet má pak velkou prioritu bezpečnost. Google se podle svých slov chce „vrátit k základům a kompletně přepracovat základní bezpečnostní architekturu operačního systému tak, aby se uživatelé nemuseli vůbec zabývat viry a malwarem, ale jen svojí prací.“

Operační systém Google bude založen na linuxovém jádru a poběží na přístrojích, jejichž součástí bude procesor s architekturou x86, kterou používá Intel a AMD, či architekturou ARM. Prototypy netbooků založených na architektuře již byly představeny na letošním ročníku veletrhu Computex v Taiwanu a podpora ze strany Google by jejich realizaci ještě mohla urychlit. Mainstreamový operační systém Windows od Microsoftu na ARMových čipech být použit nemůže, mnoho výrobců se tak rozhoduje mezi dvojicí možných adeptů - Linuxem a dalším operačním systémem od Googlu – Androidem. Nyní by se tak situace mohla změnit, i když dodavatelé systému by zůstali stejní.

„Google je zcela novým projektem, odlišným od systému Android“ upozorňuje Google. „Android byl od začátku navržen pro použití v celé řadě zařízení - od mobilních telefonů, přes set-top boxy až po netbooky. Google Chrome OS je pak vytvořen především pro uživatele, kteří tráví většinu svého času na internetu." Google Chrome bude možné spustit prakticky na všech PC, která splní minimální požadavky. Jak na low-endových, tak i high-endových desktopech.

Jaké jsou perspektivy nového OS od společnosti Google? Experti se shodují, že situace nebude snadná. Zaměření na netbooky je příliš omezující a jejich podíl na trhu je stále tak nízký, že těžko lze uvažovat o konkurenci pro produkty Microsoftu. Jeho pozice je velmi silná a v oblasti netbooků se mu již podařilo vytlačit Linux do velmi okrajové pozice. Microsoft má také v rukou trumfové eso, Windows 7, které by měly i na nejslabších netboocích chodit bez větších problémů. Rozhodující bude také podpora aplikací a kompatibilita. Google sází na cloud computing a na využívání hostovaných služeb, jako je třeba balíček Google Doc, se kterým slaví úspěchy, ale přístup k těmto službám umožňují i všechny ostatní operační systémy, takže chystaný Chrome OS bude muset mít nějakou skutečně výraznou výhodu, aby dokázal uživatele přilákat...Komentáře