MacOS Mojave přichází -- co je na něm nejlepší?

Nová verze desktopového operačního systému Applu macOS je pojmenovaná po Mohavské poušti. Tento týden ji představil šéf softwarového oddělení firmy Craig Federighi na akci WWDC 2018. Úplně radikální změny nečekejte, přesto mnohé funkce systém značně vylepšují.

MacOS Mojave přichází -- co je na něm nejlepší?


Jedné změny, na kterou fanoušci čekali roky, se však přece jen dočkáme. Oblíbený Dark Mode je tu neboli možnost přepnout si klasický černý text na bílem pozadí do odstínů šedi: to může pomoci kupříkladu unaveným očím nebo za špatného osvětlení.

Dark Mode nijak nemění způsob, jakým operační systém funguje, jde pouze o změnu barevného provedení. Dobré je, že navíc vypadá skutečně skvěle.

Další novinka je příjemná hlavně pro ty, kteří nemají rádi nepořádek na ploše. Po aktualizaci Mojave vyjde na světlo světa funkce Desktop Stacks, která umožní automaticky „skládat“ stejné typy souborů (třeba PDF) do jedné praktické hromádky. Pokud se chcete na jednotlivé soubory podívat, stačí na hromádku kliknout a zobrazit si ty, které potřebujete.

Zvýšení pohodlí zase poskytne možnost používat na macOS aplikace z iOS. Ne, ke sjednocení iOS a Macu nedojde, potvrdil jednoznačně Federighi na WWDC; to však neznamená, že k menším ústupkům nedojde. Některé z nejpopulárnějších a zároveň nejjednodušších aplikací si cestu k desktopovému OS najdou.

Zajímavé je, že Apple umožní něco podobného i vývojářům aplikací. Umožnit přenos aplikací z macOS na iOS má UIKit. Je to navíc prý docela jednoduché a funkce má být dostupná už příští rok.

Zlepšení se dočká také velmi ožehavé téma dneška: soukromí. Poučeni z problémů Facebooku, aktualizace Mojave způsobí, že systém bude uživatele častěji upozorňovat na to, když chce aplikace získat přístup k rozličným částem mobilu, ať už půjde o umístění, fotografie, mikrofon nebo kontakty. Půjde o dost podobný princip jako na iOS a vlastně i na Androidu.

Změny v soukromí se dotknou i prohlížeče Safari, který má zamezit – nebo alespoň znesnadnit – sociálním sítím ve sledování uživatele. Zajímavé jsou údajné pokusy směřující k tomu, aby byly jednotlivé Macy pro sociální sítě vzájemně nerozeznatelné.

Další funkcí přenesenou z iOS bude malování do snímků obrazovky. Screenshoty tak budou v dnešní době mnohem užitečnější, možné bude například zvýraznit konkrétní frázi nebo upozornit na část fotografie.

Podstatná vylepšení dostane i Finder. v Mojave se objeví nový druh náhledu ve stylu „galerie“. To uživateli umožní hledět na jednu fotografii nebo obrázek ve velkém náhledu, zatímco u zbylých souborů uvidí klasické malé verze. Vylepší se také způsob, jakým Finder zachází s metadaty a o vybraném souboru tak uživateli sdělí více podrobností.

Zajímavá je ještě funkce Continuity Camera, ta umožňuje oskenovat dokument na iPhonu a následně si jej zobrazit na Macu. Rychlé, praktické a velmi Applovské. Konec e-mailování fotografií z iPhonu nebo hledání fotografie ve Photos při synchronizaci přes iCloud.

Zmínit musíme i nová dynamická pozadí. Fungují možná trochu jinak, než byste čekali: s tím, jak se v reálu mění denní doba, se i pozadí plochy změní z denního pohledu na noční, u toho samého místa. Je to působivé a hezké, ale pravděpodobně to bude fungovat jen u několika předem vybraných pozadí Applu.

V neposlední řadě se změny dočkal App Store – popravdě řečeno, připomíná Apple Music z iOS. Zda se vám to bude líbit nebo ne zjistíte až po aktualizaci Mojave.

Úvodní foto: Apple


Komentáře