Microsoft: Ballot screen jde do finále

Microsoft provádí poslední úpravy své výběrové obrazovky, na které si uživatelé budou moci stáhnout některý z pěti nejpoužívanějších prohlížečů jako alternativu k IE.


Ke schválení obrazovky označované také termínem „ballot screen“ Evropskou komisí by s konečnou platností mělo dojít 15. prosince.

Microsoft ballot screen pozměnil poté, co se svými stížnostmi u Evropské komise prezentovali tvůrci konkurenčních prohlížečů, společnosti Mozilla, Google a Opera. Těm se nelíbil systém, jakým měly být ikony odkazující na daný prohlížeč seřazeny. Kromě toho přišli s návrhem, aby k zobrazení nástroje ballot screen docházelo ve vlastní aplikaci, nikoliv v samotném prohlížeči od Microsoftu.

Antimonopolní úřad Evropské unie se myšlenkou možnosti vlastního výběru prohlížeče v systému Windows začal zabývat v prosinci 2007 poté, co si u něj na porušování hospodářské soutěže stěžovala norská společnost Opera, stojící za vývojem stejnojmenného prohlížeče. Opeře se nelíbilo, že Microsoft se svými operačními systémy Windows přímo spojuje i webový prohlížeč Internet Explorer a nedává tak uživatelům možnost vlastního výběru.

V červenci letošního roku však Microsoft všechny překvapil, když sám přišel s návrhem vytvořit výběrovou obrazovku, jejíž finální podoba by měla být známa již 15. prosince. Uživatel v ballot screenu dostane na výběr z pěti nejpoužívanějších prohlížečů - IE, Firefox, Chrome, Opera a Safari. Jejich seřazení by nakonec mělo probíhat náhodně a nebude tak docházet ke zvýhodňování některého z nich.

Microsoft dále slíbil, že při stáhnutí a instalaci jiného prohlížeče než IE nebude docházet k zobrazování jakýchkoliv bezpečnostních upozornění. Obrazovka by měla být standardní součástí počítačů s předinstalovaným systémem Windows. Stávající uživatelé by pak na možnost výběru měli být upozorněni při instalaci systémového aktualizačního balíčku.

Microsoft se svými webovými prohlížeči stále výrazně dominuje, i když jeho podíl má v posledních několika letech klesající tendenci. Podle listopadové statistiky společnosti Net Applications nyní Microsoft ovládá 63,6 % trhu. Jeho nejbližším pronásledovatelem je pak Firefox s 24,7 %. U dalších prohlížečů z ballot screenu je pak situace následující - Safari 4.4%, Chrome 3,9% a Opera 2.3 %.

Se závěry tohoto měření nicméně nesouhlasí jiná společnost, zabývající se webovou metrikou, irská StatCounter. Podle činí aktuální podíl IE už “jen“ 56,6 % celého trhu. Firefox pak prý disponuje 32,2 %, čímž by se rozdíl mezi oběma prohlížeči výrazně zmenšil.Komentáře