Microsoft čelí žalobě kvůli Windows 10

Instalace Windows 10 prý trojici uživatelů poškodila data i celé počítače. Podle Microsoftu je jejich žaloba neopodstatněná.

Microsoft čelí žalobě kvůli Windows 10


Microsoft má na krku žalobu tří uživatelů, kteří tvrdí, že bezplatný upgrade operačního systému na Windows 10 jim způsobil „ztrátu dat a poškození jejich počítačů“. Právní zástupce trojice přitom požádal soud o to, aby se k žalobě mohli připojit i další uživatelé, kteří by se cítili poškození, a ta by se tak stala hromadnou.

„Je mnoho těch, kterým selhaly disky kvůli instalaci Windows 10,“ tvrdí ve své žádosti. „A je mnoho těch, kterým z toho samého důvodu přestal fungovat do té doby funkční software a kterým se vytratila jejich data.“

Jeden ze žalobců dokonce tvrdí, že škody napáchané Windows 10 byly tak velké, že si musel koupit zcela nový počítač, jelikož ten s „desítkami“ se stal nepoužitelným.

„Po třech pokusech o stažení Windows 10, z nichž každý na dlouhou dobu můj počítač zablokoval, byl můj počítač poškozený bez toho, aby se Windows 10 vůbec stáhly a fungovaly,“ vypověděl jistý Howard Goldberg. „Obrátil jsem se poté na Microsoft, kde mi řekli, že můj počítač je po záruce a že za jakoukoliv pomoc budu muset platit. Nakonec jsem si musel sehnat někoho, kdo mi počítač opravil.“

Většina problémů popisovaných v žalobě odpovídá neduhům, na které si uživatelé veřejně stěžovali prakticky během celého prvního roku po vydání Windows 10. Žalobci zmiňují například obtěžující výzvy k upgradeu, kterými byli „bombardováni“ uživatelé Windows 7 a Windows 8.1, omezený čas, po který mohl být upgrade vrácen nebo nešťastně pojaté dialogové okno, jehož zavření prakticky znamenalo souhlas s instalací.

„Domníváme se, že nároky žalobců nejsou opodstatněné,“ uvedl za Microsoft jeho mluvčí a připomněl, že uživatelům byla nabídnuta možnost neupgradeovat na Windows 10 a také, že mohli kdykoliv kontaktovat bezplatnou technickou podporu.

Aktuální žaloba přitom není první, které musí Microsoft kvůli Windows 10 čelit. Už loni v červnu jej tři muži z Floridy zažalovali, že je „přinutil“ k upgradu na Windows 10, což mělo za následek poškození jejich počítačů. Minulý měsíc však soud žalobu smetl ze stolu. Úspěšnější ale byla žena z Kalifornie, která byla s prakticky totožnou žalobou u soudu přesvědčivější a na Microsoftu vysoudila odškodné 10 tisíc dolarů.

Úvodní foto: © PixBox - Fotolia.com


Komentáře