Microsoft chce prosadit kontroverzní Ribbon i do Visty

Společnost Microsoft informovala, že hodlá v říjnu vydat aktualizaci pro Vistu, která do tohoto systému dodá aplikační rozhraní Ribbon, které bude využité i ve Windows 7. Ne každý je však z Ribbonu nadšený...


První informaci o tomto kroku přinesl blogger Long Zheng s tím, že instalaci Ribbonu bude volitelná a že rozhraní ve Vistě díky němu bude připomínat chystané Windows 7. Následně informaci potvrdili i zástupci Microsoftu. Uvedené rozhraní je derivátem toho, které se objevilo před dvěma lety v Office 2007, nicméně dodnes rozděluje uživatele na ty, kteří si jej oblíbili a kteří si nemohou zvyknout. U Office 2007 totiž jeho vypnutí nebylo možné a uživatelé neměli na výběr.

Ribbon nahrazuje tradiční roletková menu, malé ikony a nástrojové lišty, které byly typické pro Windows již od 90. let. Nedávno se objevila i snaha vývojářů open source kancelářského balíčku OpenOffice.org přijít s alternativou k Ribbonu, neboť tento projekt si klade být alternativou právě k Office 2007. Nicméně uživatelé reagovali velmi negativně a jeden z uživatelů na blogu Sunu, který vývoj zaštiťuje, přímo prosil vývojáře, aby Ribbon nekopírovali.

Microsoft již v tomto roce informoval, že rozhraní Ribbon budou moci využívat i nezávislí vývojáři při tvorbě nových aplikací pro Windows 7 a právě tento vzhled měl nový software výrazně odlišit od verzí pro Windows XP a Vistu, potvrdil v rozhovoru pro americký Computerworld Mike Nash, produktový manažer operačního systému Windows v Microsoftu. Tento plán se tedy zdá nyní být opuštěn a rozhraní Ribbon (konkrétně v případě Windows označované jako Scenic Ribbon) bude součástí balíčku interoperability s Windows 7, který bude určen pro Vistu a tento update bude doporučenou aktualizací pro majitele Visty. Instalovat jej bude možné prostřednictvím služby Windows update a nebo bude k dispozici ke stažení z Microsoft Download Centra.

Aktualizace bude určena pro všechny edice Visty, včetně nejnižších verzí Starter či Home Basic, které byly prodávány jen v omezeném množství a jen na limitovaném množství trhů (většinou v chudších zemích).

Sám Microsoft již „ribbonizoval“ klasické aplikace jako Malování či Wordpad pro Windows 7. Co se týká podpory Ribbonu v osm let starých Windows XP, pro ně se s vydáním balíčku interoperability nepočítá, což svědčí o tom, že Microsoft již s tímto systémem příliš nepočítá. Windows XP se prodávají hlavně s netbooky a nettopy, příp. je lze získat downgradem vyšších edic Visty, nicméně Microsoft pravděpodobně plánuje na nejlevnějších strojích Windows XP vytlačit novými „sedmičkami“, které by měly být provozuschopné i na relativně slabých konfiguracích a spustit jdou dokonce i na počítačích z druhé poloviny 90. let, jak jsme informovali v článku Test: Windows 7 fungují i na velmi starých PC.Komentáře