Microsoft: Exchange 2010 má přinést firmám finanční úspory

Microsoft na probíhající konferenci TechEd v Berlíně poodhalil další detaily o svém novém produktu Exchange 2010, který byl v polovině října uvolněn do výroby.


Cílem Microsoftu bude přesvědčit IT ředitele k nákupu nového Exchange 2010 pod záslibem úspor, které jim toto řešení má ve firmě přinést. Microsoft Exchange je softwarový produkt Microsoftu z rodiny Office, sloužící k výměně e-mailových zpráv a sdílení zdrojů a tvoří jeden z významných pilířů nabídky řešení této společnosti pro firemní segment. Exchange 2010 je k dispozici již jen v 64bitové verzi a zahrnuje nové možnosti uchovávání dat a nasazení, dále vylepšené možnosti správy, zabudované archivování e-mailů, nové klastrování databáze či renovovaný klient pro webový přístup k Outlooku.

Tento server je bude k dispozici jak v klasické podobě instalace uvnitř firmy, tak i v hostované verzi, nicméně s jejím uvedením se nepočítá dříve než v květnu či červnu příštího roku.

Microsoft již dříve informoval, že navrhoval Exchange 2010 speciálně pro vysokou dostupnost a práci napříč doménami, přičemž se využívají technologie, které mají usnadnit spolupráci tohoto řešení s Windows Serverem 2008. Nyní se objevily další informace, podle kterých je řešení Exchange 2010 navržené tak, aby firmám přineslo i zmíněné finanční úspory. Konkrétně jde podle Stephena Elopa, prezidenta byznysové divize Microsoftu o to, že firmy mohou používat pro uchovávání dat i levnější řešení, než jsou SAN (storage area networks) a dále nový Exchange podporuje převod mluvených vzkazů do textové podoby a součástí balíčku je i software pro archivaci e-mailů, což firmám umožní ušetřit za jiný archivační software.

Nová verze Exchange také přinese lepší správu e-mailů, možnost ignorovat odchozí konverzaci mezi spolupracovníky či zajistit, že nebude uvolněna zpráva s citlivými informacemi. Přímo pro Exchange 2010 pak Microsoft také uvolnil Forefront Protection 2010.

Exchange 2010 je předvojem nové vlny produktů z řady Microsoft Office, které se dostanou na trh buď v tomto nebo v příštím roce. Bude mezi ně patřit SharePoint Server 2010, Office Communication Manager 2010, Visio 2010 a Project 2010, jejichž uvedení je naplánovány na první polovinu příštího roku. Někdy v té době by pak měl přijít na trh i kancelářský balíček Office 2010, který bude poprvé k dispozici také jako hostovaná služba a pro běžné uživatelé by měl být zdarma, pro firmy pak za paušální poplatek.Komentáře