Microsoft Exchange 2010 zamířil do výroby

Microsoft informoval, že v minulém týdnu definitivně ukončil vývoj svého produktu Exchange 2010 a uvolnil ho do výroby. Na trh by se měl dostat 9. listopadu v souvislosti s konferencí TechEd v Berlíně, kterou Microsoft pořádá.


Microsoft Exchange Server je softwarový produkt Microsoftu z rodiny Office, sloužící k výměně e-mailových zpráv a sdílení zdrojů a tvoří jeden z významných pilířů nabídky řešení této společnosti pro firemní segment. Exchange 2010 je k dispozici již jen v 64bitové verzi a zahrnuje nové možnosti uchovávání dat a nasazení, dále vylepšené možnosti správy, zabudované archivování e-mailů, nové klastrování databáze či renovovaný klient pro webový přístup k Outlooku.

Tento server je bude k dispozici jak v klasické podobě instalace uvnitř firmy, tak i v hostované verzi, nicméně s jejím uvedením se nepočítá dříve než v květnu či červnu příštího roku. Microsost již prý hostuje na Exchange 2010 více než 5 milionů uživatelů v rámci programu Live@Edu a plánuje se nasazení ve velkých korporacích jako je třeba Ford, kde by jej mělo využívat 100 000 zaměstnanců.

Microsoft již dříve informoval, že navrhoval Exchange 2010 speciálně pro vysokou dostupnost a práci napříč doménami, přičemž se využívají technologie, které mají usnadnit spolupráci tohoto řešení s Windows Serverem 2008.

Exchange 2010 je předvojem nové vlny produktů z řady Microsoft Office, které se dostanou na trh buď v tomto nebo v příštím roce. Bude mezi ně patřit SharePoint Server 2010, Office Communication Manager 2010, Visio 2010 a Project 2010, jejichž uvedení je naplánovány na první polovinu příštího roku. Někdy v té době by pak měl přijít na trh i kancelářský balíček Office 2010, který bude poprvé k dispozici také jako hostovaná služba a pro běžné uživatelé by měl být zdarma, pro firmy pak za paušální poplatek. Co se týký Office 2010, v minulém týdnu Microsoft informoval, že nejzákladnější sada Starter má být na nových PC k dispozici zdarma, ovšem za cenu limitované funkčnosti a zobrazování reklamy. Detaily najdete v článku Microsoft: Office Starter 2010 budou k dispozici na nových počítačích zdarma.Komentáře