Microsoft možná zmírní omezení ve Windows 7 Starter, systému pro netbooky

Podle spekulací, které v posledních dnech kolují internetem, se Microsoft chystá upravit restriktivní podmínky systému Windows 7 Starter.


Možnost současného spuštění pouhopouhých tří aplikací se totiž lidem zdá jako příliš velké omezení a od netbooků, se kterými by se Windows 7 Starter měly prodávat, čekají daleko víc.

S krátkou zprávou o tom, že se změny v tomto směru chystají, přišel Paul Thurrott na webu Winsupersite.com. Zatím se hovoří jen o tom, že Microsoft odstraní „třiaplikační omezení“. Zda redmondská firma tento limit zruší úplně, nebo jen zvýší počet aplikací, se ale vůbec neví. Prozatímní zprávy se však přiklánějí k první možnosti. Stejně tak není jasné, co bude s dalšími restrikcemi jako například nemožností změnit pozadí pracovní plochy.

Důvodem, proč se edice Windows Starter (u verzí XP a Vista) vůbec začaly prodávat, bylo přinést operační systém od Microsoftu i do rozvojových zemí a na jiné méně vyspělé trhy, kde jsou většinou k dostání počítače vybavené slabším a zastaralým hardwarem. Jenomže s příchodem Windows 7 v tomto směru dochází k určitým změnám: Na rozvojové trhy se totiž budou dovážet Windows 7 Basic, které už nebudou dostupné na trzích vyspělejších. Přitom Windows Vista Home Basic (bez 3D grafického prostředí a jiných funkcí) byly obyčejně v prodeji i ve vyspělých státech (mimochodem právě kvůli chybějícím "Wow funkcím" v Home Basic byla na Microsoft v USA podána hromadná žaloba).

Když se dříve objevily informace, že Windows 7 Starter budou připraveny na nasazení na netbooky, mezi uživateli se zvedla vlna odporu. Hardware těchto subnotebooků totiž ani zdaleka není tak slabý, aby nezvládl i vyšší edice Windows 7 (což se ukazuje už dnes, kdy na současných netboocích dostatečně spolehlivě běží i Windows 7 RC Ultimate). Navíc to, že edice Basic bude určená pro rozvojový trh, vzbuzuje mezi uživateli otázky, proč by ještě nižší edicí měl být postižen normální trh s netbooky, kde se dobře daří plnohodnotnému systému Windows XP a různým vyspělým linuxovým distribucím.

Nesouhlas s plány Microsoftu na netbooky nasadit edici Starter už dříve vyjádřili někteří počítačoví výrobci, jež svým zákazníkům slíbili (a byl to hlavně Dell), že své přístroje budou osazovat hlavně edicí Home Premium. Samozřejmě za tu cenu, že si uživatel bude muset připlatit za licenci.

Pokud Microsoft nakonec zásadní omezení maximálního počtu spuštěných aplikací odstraní, i tak budou platit určitá pravidla, co se týče maximálního výkonu procesoru a velikosti operační paměti dostupných na netboocích. Prozatímní informace hovoří o tom, že Windows 7 Starter se budou prodávat s přístroji o těchto maximálních parametrech:

  • procesor: max. jednojádrový s frekvenci 2 GHz a spotřebou 15 W nebo nižší,
  • obrazovka: max. 10,2 palce nebo nižší (dříve 12,1 palce),
  • operační paměť: max. 1 GB,
  • úložiště: max. 250 GB u pevného disku, 64 GB u SSD,
  • grafická karta: žádná omezení


Komentáře