Microsoft nasadí Windows Server 2012 a Windows 8

Se dvěma zásadními informacemi přišla společnost Microsoft. Oznámila, že svůj nejnovější serverový systém pojmenuje Windows Server 2012, zatímco systém pro jednotlivce ponese název Windows 8.

Microsoft nasadí Windows Server 2012 a Windows 8


Novinky zveřejnila firma na setkání Microsoft Management Summit 2012, které se uskutečnilo v uplynulých dnech v americkém Las Vegas. Nový serverový software, přezdívaný do té doby pracovním názvem Windows Server 8, dostal název Windows Server 2012.

Microsoft odborníky ani veřejnost nepřekvapil, protože tradičně (na rozdíl od softwaru pro jednotlivce) volí pro tyto platformy jména podle roku uvedení. Experti očekávají, že novinka bude uvedena na trh spolu s operačním systémem Windows 8. Ten bude určen pro desktopy a laptopy vybavenými procesory Intel, zatímco verze označená jako RT bude určena pro architekturu ARM.

Ačkoli zástupci společnosti Microsofr neprozradili přesný časový harmonogram pro další verzi Windows, mnozí předpokládají, že bude podobný jako v případě zatím nejnovějších „sedmiček“, které se začaly prodávat v říjnu 2009. Windows Server 2008 R2, tedy edice, která koresponduje s operačním systémem Windows 7, šla na pulty obchodů ve stejné době jako Windows 7.

Podle slov Brada Andersona, který je jedním z nejvýše postavených manažerů firmy Microsoft (vede její management a odpovídá za divizi bezpečnosti), se Windows Server 2012 dostane k zákazníkům určitě už v letošním roce.

Windows Server 2012 je dostupný v beta verzi od prvního března. Spuštěn byl den poté, co Microsoft představil Windows 8 Consumer Preview. Ovšem detailní informace společnost tajila, vyšly najevo až v současné době.

Kromě uvedených novinek uvedl Microsoft do provozu aplikaci System Center 2012, kde jsou mimo jiné dostupné nástroje pro správu serverů. Software si lze stáhnout z oficiální stránky společnosti. System Center 2012 je klíčový pro společnosti, aby mohly vytvářet privátní cloudy složené z fyzických i virtuálních serverů.

Windows 8 pro architekturu x86 se bude prodávat pouze ve dvou edicích. Windows 8 a Windows 8 Pro. Třetí verze, a sice Windows 8 Enterprise, bude nabídnuta jen těm, kteří si předplatí upgradovací program Software Assurance. Operační systém pro architekturu ARM ponese označení Windows 8 RT.

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře