Microsoft nasazuje Windows Phone 8

Nový software by se měl stát významnou konkurencí dosavadního hegemona iOS i rychle se rozvíjejícího Androidu. Potřebuje hlavně co nejvíce aplikací.

Microsoft nasazuje Windows Phone 8


Microsoft v pondělí oficiálně uvedl na trh operační systém pro smartphony Windows Phone 8. Společnost jím chce oslovit rychle se rozvíjející trh smartphonů a získat na něm významný podíl. Microsoft nezachytil začátek boomu chytrých telefonů, analytici nicméně soudí, že po uvedení nové verze mobilních Windows by se měl ve smartphonech začít prosazovat.

Joe Belfiore, viceprezident Microsoftu a vedoucí divize mobilních telefonů, ba prezentaci v San Francisku představil nové funkce nového systému a generální ředitel Steve Ballmer předvedl nové sady hands free. „Windows Phone se odlišuje jedním významným rysem,“ prohlásil Ballmer, „a to je nový, nejmodernější hardware.“

Špičkovým modelem přístrojů s novým operačním systémem by měla být Nokia 920, která vznikla jako výsledek úzké spolupráce Microsoftu s Nokií. V USA bude k dispozici během listopadu. Další dva modely, Samsung Ativ S a HTC Windows Phone 8X, představil v pondělí osobně Ballmer. Všechny tři modely by se měly v Evropě začít prodávat již od tohoto týdne, dotované ceny operátorů by měly být zveřejněny pravděpodobně v pondělí příští týden.

Nový systém využívá grafické rozhraní značně odlišné od konkurenčních mobilních systémů. Microsoft se rozhodl do všech nových verzí Windows, včetně těch pro osobní počítače, zavést jednotné grafické rozhraní, které využívá uspořádání do dlaždic a plně počítá s dotykovým ovládáním. Jednotlivé dlaždice nefungují jako pouhá tlačítka, ale i jako widgety zobrazující aktuální informace z příslušné aplikace. „Ve smartphonech se stal standardem statický rastr vyplněný ikonami,“ konstatoval Belfiore. „Rozhodli jsme se tuto přežitou praktiku opustit. Náš přístup se snaží stavět lidi do středu dění. Je to ten nejosobnější operační systém pro chytré telefony, který je dnes pro tuto platformu k dispozici, a pomáhá lidem v těsnějším kontaktu s blízkými, na kterých v jeho životě záleží nejvíc,“ dodal.

Belfiore představil mnoho nových aplikací, které budou k dispozici pro nový systém, včetně takových jako Facebook, Twitter, Skype, Angry Birds, které by se měly ve Windows Store objevit ještě do konce letošního roku.. „Předpokládáme, že ve WIndows Phone 8 bude k dispozici alespoň 46 z 50 nejpoužívanějších mobilních aplikací, „ oznámil Belfiore. Informoval o tom, že uživatelé mají k dispozici zhruba 120 tisíc aplikací. „To je výrazný posun k lepšímu,“ dodal.

Další z předváděných funkcí byla dynamická obrazovka při uzamčení přístroje, která zobrazuje například zprávy, burzovní nebo sportovní výsledky a fotografie. Dalším propagovaným rysem nového systému je funkce Data Sense, která pomáhá snižovat objem dat přenesených prostřednictvím mobilních sítí. Při testování bylo po aktivaci této funkce možné při stejném celkovém objemu přenesených dat zobrazit o 45 % webových stránek více. Funkce ovšem ke svému provozu potřebuje podporu poskytovatele. Prozatím ji podporuje pouze americký Verizon, postupně by měli následovat další mobilní operátoři.

Podle analytiků by měl nový operační systém vynést Microsoft na třetí příčku na trhu mobilních OS již během příštího roku, kdy by mělo být podle prognózy agentury IDC v provozu 6,6 % přístrojů s Windows Phone 8. Což je výrazný nárůst z loňských 1,8 %. Podle stejné studie by měl Microsoft v roce 2016 dosáhnout podílu 14,2 % za druhým iOS s 21,2 % a prvním Androidem s 58,6% podílem na trhu. Základem je získání velkého počtu vývojářů, kteří budou pro tento systém vytvářet aplikace. Během úterý by měl být představen bezplatný nástroj SDK, který budou moci využívat. Měl by být představen na konferenci Build.

Úvodní foto: © IDGNS Boston


Komentáře