Microsoft nehodlá nabízet levnější upgrade licenci pro Office 2010

Microsoft prozradil ceny nového balíku Office 2010 a sdělil, že nemá plány poskytnout edice pro upgrade ze starší verze této kancelářské sady. Jak budou vypadat nové ceny?


To, že Microsoft odmítl upgrade licence pro svůj balík, povede ke zvýšení nákladů u uživatelů a firem, které mají starší balík již zakoupen a chtějí přejít na jeho nejnovější verzi. Microsoft také oznámil ceny jednotlivých licencí pro upgrade z Office Starter 2010 mini, které začnou někteří výrobci instalovat do nových počítačů. Ceny budou až o 30 % nižší než u klasické krabicové verze.

Microsoft také snížil počet verzí, v nichž bude nový balík prodávat a to na tři. Předchozí verze, 2007, jich měla pět. Krabicová verze Office 2010 Home a Student, která zahrnuje Word, Excel, PowerPoint a OneNote přijde na trh s cenou 149 dolarů a v rámci rodiny ji bude možné nainstalovat až na tři PC v domácnosti. Jednotlivou licenci hodlá Microsoft nabízet za 119,20 dolarů.

Verze Office 2010 Home a Business, která na rozdíl od licence Home a Student, obsahuje e-mailovou aplikaci Outlook, bude dostupná za 249 dolarů a uživatel má možnost instalovat na dvě libovolná PC. Jednotlivá licence pro tuto verzi pak stojí 199 dolarů, tedy o 20 % méně. Verze Professional, která ke zmíněným programům přidává ještě Publisher a Access, stojí 499 dolarů pro dvojici počítačů, nebo 349 dolarů za jednotlivou licenci. Microsoft dále přidává i verzi Professional Academic, která bude dostupná pro studenty a zaměstnance fakult. Edice bude obsahovat vše jako klasická verze Professional, může být nainstalována na dva počítače a stojí výhodných 99 dolarů.

Mluvčí společnosti nakonec potvrdil, že Microsoft neplánuje žádné upgrade edice ze starších verzí, což je rozdíl vůči předcházejícím balíkům. Dříve totiž upgrady nabízel a jejich cena byla výhodnější, než cena plné verze, určené pro nové PC.  Například předcházející balík, Office 2007 Home a Bussines, stál v plné verzi 399 dolarů, upgrade licence však o 40 % méně, tedy 239,95 dolarů. A to už je podstatný rozdíl. Důvod, proč Microsoft pro novou verzi upgrade licenci nenabídne, mluvčí nesdělil.

Microsoft samozřejmě připravil i dvě verze pro firemní zákazníky. První je verze Office Standard zahrnující Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote a Publisher a druhá, Office Professional plus, nabízí navíc Access, InfoPath, Comunicator a SharePoint Workspace.

Se všemi verzemi nejnovějšího kancelářského balíku přináší Microsoft i jeho on-line hostovanou verzi, která nabídne základní funkci aplikací Word, Excel, PowerPoint a OneNote. On-line služba bude dostupná zdarma pomocí účtu Windows Live. Office 2010 by se měla do prodeje dostat v červenci, brzy se tedy uvidí, jak se povedlo nové Ribbon rozhraní a zda se nepřítomnost upgrade licence promítne na rychlosti adaptace nového balíku.Komentáře