Microsoft odhalil OS Windows Mobile 6.5

Půjde vše podle plánů Microsoftu a zvedne tato verze celkovou popularitu Windows Mobile? Vykročila pravou nohou…


Společnost Microsoft představila svůj nový operační systém Windows Mobile 6.5 pro své takzvané „Windows telefony“. Zaměřila se na přátelské funkce a rychlejší navigaci, čímž ale defakto přiznala vliv iPhonu. Samotné přístroje s novým OS by se pak měly na trh dostat v Červenci tohoto roku.

Obchodní manažer společnosti Microsoft Greg Sullivan v nedávném rozhovoru řekl: „Spoléháme na naše bohaté zkušenosti v tomto oboru a na této platformě chceme dále pracovat pro spokojenost uživatelů.“ Microsoft své plány prezentoval na letošním světovém kongresu mobilních technologií GSMA v Barceloně.   

Sullivan zároveň přiznal, že jejich systém byl kritizován především společností Motorola, blogery a nakonec v podstatě i celou veřejností za poskytování verze 6.1, která působila lehce „neohrabaně“ a až primitivně ve srovnání s konkurenčními přístroji. Opačně reagoval koncern LG, který v příštích letech využije tento systém ve 26 přístrojích, aby se stal do roku 2012 jediným používaným OS v produktech LG.

Windows Mobile 6.5 byl ale paradoxně představen na známém HTC Touch Pro a nikoliv na omílaných a očekávaných „Windows telefonech“, se kterými se právě v Červenci má Microsoft pochlubit. Povedlo se mu sice uzavřít smlouvy o spolupráci s významnými výrobci telefonů, ale cesta k úspěchu nového systému bude více než trnitá. Úspěšný Apple, který získává ohlasy i na svůj OS pro iPhone, bude totiž spolupracovat s populárními manažerskými modely BlackBerry. Motorola jako hlavní obchodní partner Microsoftu navíc oznámila, že radši počká až na verzi 7.0 a tuto nevyužije.

Podle Sullivana chce Microsoft primárně vyslyšet stížnosti uživatelů na systém, který se minulý rok objevil u 20 milionů prodaných modelů. Například byly lehce pozměněny dotykové senzory displejů, takže místo silného tlačení na displej teď stačí opravdu pouze lehký dotyk. Celkově byl navíc celý systém zpřesněn, takže budete moct i palcem klikat na malé ikonky, které byly za tímto účelem na malých displejích i lehce oddáleny.

Další podstatnou změnou je konečně umožnění máčknout prstem například na notifikaci o zmeškaném hovoru pro zobrazení podrobností, aniž byste museli přístroj dlouze odemykat a načítat celou komunikační aplikaci. Sullivan také připomněl, že nový OS má prohlížeč postavený na HTML bázích využitých u IE 7 se zabudovaným Flash video přehrávačem. K dispozici bude navíc zdarma 200MB prostoru pro zálohování důležitých dat.

Iniciativa Microsoftu směrem k vylepšení systému je jednoznačně kladně hodnocena. Analytik Phillipe Winthrop doslova prohlásil: „Vyčištěné rozhraní 6.5 je to nejlepší, co mohli vývojáři udělat. Je elegantní jako u iPhone? Ne, ale ani takové být nemělo.“ Nicméně poznamenal, že na trh musí být uveden co nejdřív, jinak ho nebude mít Microsoft šanci prosadit vzhledem k současné slabé verzi a silné konkurenci.

Dobře vše vystihl analytik IDC Sean Ryan: „Microsoftu se vždy víc dařilo uspokojovat potřeby specialistů a trhu, ale nyní se zaměřili spíše na požadavky uživatelů. Je vynikající, že se jim v tomto směru daří.“Komentáře