Microsoft Office mají konkurenci z Číny

Společnost Evermore Software, sídlící ve východočínském městě Wuxi, která nabízí kancelářské balíčky konkurující MS Office začne brzy nabízet svoje aplikace i na webu.


S webovým přístupem ke kancelářským aplikacím přišel jako první Google, přičemž Microsoft s podobnou službou vyčkával dle slov analytiků proto, aby zbytečně neohrozil své zisky z prodeje krabicových verzí Office. Podobně také společnost Evermore Software již řadu let prodává kancelářské balíčky, které jsou podobné sadám od Microsoftu, ale stojí výrazně méně. Nyní tato společnost hodlá nabízet svůj software jako službu hostovanou na webu pod názvem WebOffice, díky čemuž budou tyto aplikace dostupné globálně a stanou se přímou konkurencí pro Google Docs a Chystané Office Web apps od Microsoftu.

Aplikace společnosti Evermore Software jsou postaveny na Javě, přičemž ikony a funkce prakticky kopírují ty v MS Office, ovšem rozdíl je v tom, že tento balíček není složen z různých aplikací jako je Word, Excel či PowerPoint, ale všechny typy souborů se otevírají ve stejné aplikaci v jednom okně. Evermore Software již dříve umístil jako hostovanou aplikaci čínsko-anglický slovník, který funguje jako nástroj pro desktopovou verzi kancelářského balíčku a další nástroje a doplňky pak budou na webu dostupné později, informoval Rong Mingjin, mluvčí softwarového výrobce.

Společnost Evermore Software je zatím mimo Čínu poměrně málo známá, nicméně její kancelářský balíček určený pro osobní účely pro Windows či Linux si již stáhlo více než 20 milionů uživatelů a také tento software proniká do státem vlastněných podniků a vládních úřadů po celé Číně, říká Rong. Nicméně v poslední době začíná přesahovat hranice regionu a proniká nejen do sousedních zemí, ale i do USA. S hostovaným přístupem pak se pak globálnímu využití otevřou nové možnosti.

Podobně jako u Google Docs, hostovaná aplikace kancelářského balíčku od Evermore ukládá data na vzdálený server, k němuž je možné se přihlásit z jakéhokoliv počítače. Většina prací ve vývoji tohoto hostovaného balíčku byla již dokončena a nyní je údajně podle zástupců firmy ve fázi závěrečného testování.

Evermore bude také nabízet intranetovou verzi svých WebOffice, kterou budou moci firmy provozovat na svých interních serverech a může být propojena s dalším kancelářským softwarem jako je např. Lotus Notes. Tato verze by mohla být uvolněna již v srpnu, informoval Rong.

Výrazným benefitem oproti aplikacím Microsoftu by měla být cena, neboť podniková verze WebOffice má být prodávány za 176 dolarů, zatímco Microsoft Office Standard 2007 stojí 400 dolarů. Hostovaná verze kancelářského balíčku pro vlastní účely bude samozřejmě zdarma.Komentáře