Microsoft pobouřily řeči Intelu o Windows 8

Podle Microsoftu není pravda, že se bude verze Windows 8 pro procesory ARM muset potýkat s nedostatkem kompatibilních aplikací.


Microsoft tak reagoval na prohlášení, které na středečním setkání investorů Intelu učinila Renee James, senior viceprezidentka společnosti. Ta řekla, že na operačním systému Windows 8 běžícím na zařízeních s procesory ARM nebude možné používat starší software. „Naši konkurenti nebudou moci spouštět své stávající aplikace. Teď, ani nikdy jindy,“ řekla doslova. Naopak uživatelé používající produkty fungující na architektuře x86 prý žádný problém s kompatibilitou mít nebudou.

Viceprezidentka Intelu také přišla se zajímavou informací, že Microsoft hodlá vytvořit minimálně čtyři různé verze Windows 8 pro zařízení s procesory ARM. Desktopových verzí by prý mělo být opět šest plus jedna speciální pro netbooky.

Ze strany Intelu nejde o nijak překvapivou zprávu. Jakékoliv zlehčování významu ARMových Windows je ostatně v jeho vlastním zájmu. Jednak by jen velmi nerad viděl konkurenci na trhu, kde dosud žádnou neměl, a navíc chce sám zvýšit svou účast na trhu s mobilními přístroji, kde se svými čipy vládne právě ARM. O tom se můžete více dočíst v článku Intel mění strategii, procesory pro PC už nebudou prioritou.

Microsoftu se ale podobné řeči vůbec nelíbí. „Prohlášení Intelu během Intel Investor Meeting o našich plánech s další verzí Windows bylo fakticky nesprávné a bohužel také zavádějící,“ uvedl Microsoft. „Od prvních ukázek Windows 8 jsme jasně říkali, že jsme teprve ve fázi technologické demonstrace. Takže v současné době nemáme žádné další detaily nebo informace.“ Podobně se Microsoft vyjádřil i počátkem letošního roku, když oznamoval, že by chtěl vytvořit Windows pro procesory SoC (system-on-a-chip), včetně těch postavených na architektuře ARM. S takovým systémem by chtěl uspět především na trhu s tablety, který nyní ovládají Apple a Google.

Podle analytiků nebude mít současná rozepře žádný dopad na dlouhotrvající partnerství Intelu s Microsoftem. „V roce 2011 je těžké říci, kdo je partnerem a kdo konkurentem,“ říká Sarah Rotman Epps, analytička Forresteru. „Podívejte se na HP. Velmi opatrně říkají, že je Microsoft jejich důležitým partnerem, ale pro své tablety používají WebOS.“ Ta také upozorňuje na fakt, že cílem Microsoftu je vytvořit systém pro více designů SoC, nejen pro čipy ARM. Počítá tedy i s Windows pro SoC od Intelu. Na druhou stranu se někomu může oprávněně zdát, že Microsoft více preferuje právě architekturu ARM. Vždyť ji využil i pro svou prezentaci na lednové Consumer Electronics Show.Komentáře