Microsoft představil prvotní verzi Internet Exploreru 9

Softwarový gigant Microsoft v úterý představil „platform preview“ verzi prohlížeče IE 9. Co Microsoft do nové verze chystá a na co se mohou uživatelé těšit?


Platform preview není webový prohlížeč tak jak jej znáte a k beta verzi má ještě hodně daleko. Nemá ani funkce, které obvykle prohlížeč mívá a chybí například adresní řádek. To ale ani účelem této verze. Platform preview má představovat určitý náhled do podporovaných webových technologií a standardech, které Microsoft do IE 9 chystá. Právě podporované technologie a standardy jsou velmi důležitým prvkem každého prohlížeče.

Určitě jste se již někdy setkali s hláškou „Web je optimalizován pro Internet Explorer“ a podobně. S postupem času se tyto texty z webů vytrácí, přesto ale najdete služby, kde váš alternativní prohlížeč prostě nestačí. Dříve se tomu stávalo například u internetového bankovnictví, kdy bylo využití Internet Exploreru často nutností. Pokud jste uživateli Opery, určitě se s podobným textem setkáváte ještě dnes. Například u pluginu Google Maps pro prohlížení 3D modelů či galerie Picasa. Webové standardy se právě těmto problémům snaží zabránit.

Internet Explorer a celkově Microsoft byl dříve kritizován díky svému vlažnému postoji k webovým standardům, ty nedodržoval a webový vývojáři museli své stránky upravovat pro Internet Explorer. V prohlížeči, který standardy dodržoval, se web mnohdy zobrazil chybně či prostě “jinak“. V Internet Exploreru by tomu ale mělo být jinak, podobně jako se o to snažila verze 7 a 8. Microsoft slibuje vylepšenou podporu HTML 5, CSS 3 a JavaScript Enginu pro vyšší výkon webových aplikací.

IE 9 bude poskytovat i hardwarovou akceleraci grafiky a textu na webových stránkách, Microsoft zatím nezveřejnil seznam podporovaných grafických karet. Zabudovaná bude i podpora pro H.264 video s využitím HTML5, to v současné době nabízí u některých videí YouTube. Microsoft představil několik technologických ukázek, včetně různých animací a variace klasické hry Asteroids. Žádná z ukázek přitom nevyužívala Flash, ale pouze JavaScript a HTML 5. Pokud vás technologické preview nového Internet Exploreru zajímá, Microsoft jej uvolnil veřejně ke stažení.Komentáře