Microsoft příští týden možná představí Windows pro tablety

Demoverze tabletových Windows se má podle dobře informovaných zdrojů objevit hned na dvou různých akcích.


Podle agentury Bloomberg se prvních oficiálních ukázek nového operačního systému dočkáme na kalifornském veletrhu All Things Digital D9, kterého se zúčastní i Steven Sinofsky, prezident divize Windows a Windows Live. Po něm následuje taiwanský Computex, kde bude Microsoft zastupovat jeho viceprezident, Steve Guggenheimer.

Součástí tabletu použitého pro ukázku dotykového rozhraní nových Windows má být mikroprocesor Tegra od Nvidie, který je postaven na architektuře ARM. Čipy od ARMu se používají především ve smartphonech, ale naleznete je i v tabletu iPad nebo tabletech používajících operační systém Android. Konkrétně o dvoujádrovém čipu Tegra jeho výrobce tvrdí, že je ideální pro malá přenosná zařízení, protože se vyznačuje malou spotřebou energie a navíc je do něj integrován grafický procesor.

Bloomberg odhaduje, že se Microsoftu nepodaří vydat finální verzi Windows pro tablety dříve než v březnu příštího roku. Přibližně ve stejnou dobu by se pak prý mohla objevit i jejich desktopová verze. To koresponduje i s nedávným prohlášením generálního ředitele Microsoftu, Steva Ballmera, který při setkání s japonskými vývojáři uvedl, že se nástupce Windows 7 na trh dostane v příštím roce. O systému přitom vůbec poprvé mluvil jako o Windows 8. Mluvčí společnosti nicméně jeho výroky později mírnil. Jejich význam je prý zcela jiný, o čemž se můžete více dočíst v článku Nad chystanou verzí Windows se stále vznášejí otazníky.Komentáře