Microsoft prodlouží podporu Windows 7, ale jen firmám

Firemní klientela Microsoftu dostane na přechod na Windows 10 tři roky navíc. Bude si za to ale muset připlatit.

Microsoft prodlouží podporu Windows 7, ale jen firmám


Dobrá zpráva pro příznivce Windows 7! Microsoft informuje, že až je v lednu 2020 „pošle do důchodu“, nebudeme se s nimi muset ještě loučit definitivně. Ještě tři roky po tomto datu pro ně chce totiž firmám prodávat prodlouženou podporu. Až do ledna 2023 tak budou k mání tzv. Windows 7 Extended Security Updates. Novinka přišla v rámci obsáhlejšího oznamu Jareda Spatara, marketingového šéfa pro Office a Windows.

„Spousta z vás už přešla na Windows 10, nicméně je nám jasné, že každý upgraduje jiným tempem,“ uvedl Spataro aniž by však specifikoval, jak velká část komerční klientely už ze Sedmiček přešla k Desítkám. Windows 7 ESU jsou však zjevně vstřícnou odpovědí na četné reakce těch, kteří avizovali, že přechod na nový systém do ledna 2020 nestihnout.

Že definitivní pohřbení Windows 7 nebude snadné, ostatně naznačují také čísla. Podle červencových statistik Microsoftu se starším systémem stále pracuje 184 milionů komerčních počítačů (byť do statistik není počítán čínský trh), data společnosti Net Applications vykazují dokonce 378 milionů. Dle dalších odhadů bude v době ukončení podpory Windows 7 jejich tržní podíl pořád ještě činit nezanedbatelných 34 % všech počítačů s Windows 7.

Windows 7 ESU budou podle Spatara k dispozici pouze pro počítače se systémem Windows 7 Professional a Windows 7 Enterprise pořízené skrz hromadné licencování (Microsoft Volume Licensing), s tím, že ti, kteří využili také Software Assurance plán nebo mají předplacený například balíček Microsoft 365, budou mcot na Windows 7 ESU využít slevu.

Dodatečná podpora bude distribuována v ročních intervalech (tedy až ve třech dávkách) a prodávána odvisle od počtu využívaných zařízení (tedy nikoliv dle počtu uživatelů). Ceny jednotlivých balíčků dle Spatara „každý rok porostou“, byť konkrétní cenu nebo vůbec jejich podobu nepřiblížil.

Na základě Spatarových slov a dosavadní nabídky však lze odhadovat, že Windows 7 ESU budou obsahovat zejména bezpečnostní patche pro bugy z kategorie „kritických“ a „důležitých“, tedy dvou nejzávažnějších. Cena přitom může být vysoká; pro příklad: ESU pro Windows Server 2008 vyjde ročně na 75 % ceny plné licence.

Krom záplatování bugů bude s Windows 7 ESU možno nadále používat Office 365 ProPlus a související aplikace, které měly být dle původního plánu rovněž odsunuty do důchodu v lednu 2020.  Další informace týkající se Windows 7 ESU jsou očekávaný na konci měsíce, na veletrhu Ignite.

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře