Microsoft prosazuje Bing jako výchozí vyhledávač

Microsoft minulý týden nenápadně ohlásil, že změní výchozí vyhledávač v Google Chromu na svůj vlastní Bing. Změna se bude týkat počítačů s Office 365 ProPlus, což jsou nejrozšířenější kancelářské aplikace ve firmách.

Microsoft prosazuje Bing jako výchozí vyhledávač


Změny budou probíhat od února do července podle toho, jak jsou nastaveny updaty Office 365 ProPlus.

„Počínaje verzí 2002 Office 365 ProPlus bude do Google Chromu přidáno rozšíření, které nastaví Bing jako výchozí vyhledávač,“ řekl Microsoft v ohlašovacím dokumentu. „Toto rozšíření bude přidáno s novými instalacemi Office 365 ProPlus, nebo když budou staré instalace updatovány.“

Microsoft vydává updaty pro Office dvakrát ročně, okolo srpna a pozdního února. Stejně jako u Windows 10 jsou i verze ProPlus označeny číslem ve formátu rrmm. Verze 2002 tedy neoznačuje 18 let starou aplikaci, nýbrž verzi, která vychází v letošním únoru.

ProPlus lze sehnat samostatně, nebo jako součást dražších předplatných Office 365, jako jsou Office 365 Enterprise E3 či Enterprise E5. ProPlus se nenachází v Office 365 Business Premium, Business Apps a Business, které jsou určené pro menší firmy, a ve spotřebitelských variantách jako Office 365 Home a Personal.

Změnu vyhledávače nemusí řešit ani uživatelé trvalých licencí jako jsou Office 2019 či Office 2016.

Google je pryč, ale proč?

„Díky tomu, že jsme učinili Bing výchozím vyhledávačem, budou moct uživatelé Chromu využívat výhod Microsoft Search, například budou moci vyhledávat pracovní informace přímo z adresního řádku,“ řekl Microsoft.

Toto rozhodnutí posune Chrome na stejnou úroveň jako nový Edge s Chromiem, který vyšel minulý týden. Edge má Bing jako výchozí prohlížeč a dokáže pracovat s interními informacemi z OneDrivu a SharePointu, a také dalších aplikací jako Microsoft Teams.

Aby mohli uživatelé tyto funkce využívat, musí být přihlášeni svým účtem, který využívají pro přihlašování k počítači a k přístupu do Office 365.

Administrátoři mohou změně vyhledávače zabránit pomocí zásad skupiny, nebo konfigurací Office 365 pomocí Intune. Výchozí vyhledávač se dá také změnit skriptem, nebo ručně na individuální úrovni.

Windows 7 také obdrží Office 365 ProPlus 2002, takže se změně pravděpodobně nevyhnou. To samé se týká i zařízení od Applu.

Microsoft oznámil, že vyhledávač změní i ve Firefoxu, přesné datum však zatím neuvedl. „Ohledně podpory Firefoxu vás budeme informovat pomocí Microsoft 365 Admin Centre a formou tohoto článku.“

„To jste se snad zbláznili!?“

Není překvapivé, že odezva na oznámení Microsoftu byla vesměs negativní. Lidé opravdu nemají rádi, když jim někdo mění softwarová nastavení.

„To jste se snad zbláznili!?“ vyjádřil se uživatel thx1200 v komentáři připojeném k oznamujícímu dokumentu. „Kdo tohle schválil? Tohle je ta nejhloupější věc, co jsem kdy slyšel. A to říkám jak každodenní uživatel Bingu. Nikdo nechce, aby mu aplikace měnily výchozí vyhledávač. Odstraňte tuhle ‚funkci‘ nebo uvidíte, že spousta lidí přejde na Google Docs.“

„Přebírání prohlížečů jako v devadesátých letech. Jste blázni?“ dodává uživatel kgbvax v dalším komentáři „Nemám slov. Kdy nám konečně přestane Microsoft vnucovat nechtěné funkce? Prosím vás, nedělejte to.“

Ostatní komentáře jsou podobného kalibru. Rozhodnutí Microsoftu se setkalo s odporem i na PatchManagement.org či na Redditu. Na oficiální stránce pro beta testery Office vznikla položka nazvaná „Nevnucujte Bing jako výchozí vyhledávač“ a rychle nabrala stovky hlasů.

„Takto se chová malware, ne kancelářský software,“ zakončuje uživatel Michael.

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře