Microsoft rozšíří Windows Phone 7 o nové funkce

Steve Ballmer, CEO Microsoftu, na Mobile World Congressu v Barceloně představil novinky, které se ještě letos mají objevit v mobilní platformě Windows Phone 7.


Jedná se v prvé řadě o podporu SkyDrive, multitaskingu a Microsoft chce pro smartphony také připravit mobilní verzi Internet Exploreru 9 s podporou páté revize jazyka HTML.

Tyto funkce se objeví ale až v další (druhé) revizi, neboť již na příští měsíc je podle Ballmera připraven první update, který ale bude omezen na přidání funkce „copy & paste“ (která z neznámého důvodu z nového OS zcela zmizela) a také vylepšení výkonu.

Díky přístupu ke služby SkyDrive, což je on-line úložiště, které lze používat např. na ukládání dokumentů ve Wordu, Excelu a PowerPointu, budou moci uživatelé z mobilů přistupovat k  vytvořeným souborům či je sdílet s jinými uživateli. Co se týká slíbeného Internet Exploreru 9, upraveného pro smartphony, ten by měl podle Joa Belfiora, korporátního viceprezidenta Microsoftu, přinést kromě podpory HTML5 také hardwarovou akceleraci grafiky a využít tak lépe výkonné grafické čipy, které výrobci plánují do svých telefonů s Windows Phone 7 přidat. Podpora HTML5 pak umožní zejména možnost využívání webových aplikací a přehrávat videa vytvořená za pomoci tohoto standardu. Telefony s Windows Phone totiž nepodporují Flash, takže v současnosti jsou jejich multimediální možnosti na webu poměrně omezené.

S multitaskingem mají mít uživatelé možnost přepínat mezi aplikacemi, minimalizovat je a provozovat na pozadí. Belfiore říká, že důraz je při vývoji kladen na to, aby aplikace běžící v pozadí spotřebovávaly co nejméně systémových prostředků a také energie. Zatím je možnost multitaskingu na přístrojích s Windows Phone omezena na možnost poslouchání hudby ze služby Microsoft Zune a Microsoft byl již kritizován za to, že multitasking nezařadil do svého nového mobilního OS od samotného začátku.

Microsoft také plánuje do telefonů integrovat přístup k Twitteru a ke službě People Hub, která má umožnit nalézt kontakty na přátele a je schopna prohledávat i profily ve Facebooku.

Podle všeho se zdá, že Microsoft s novinkami tímto výčtem pro letošek neskončí, neboť Steve Ballmer potvrdil, že jeho firma chce dále investovat do popularizace platformy Windows Phone. Novinky by měly přijít spolu s další generací telefonů od výrobců jako je Samsung, LG, Dell a nově i Nokia. Naopak např. Motorola, která patřila k dřívějším partnerům Microsoftu, se od Windows Phone 7 ostře distancovala a chce se dále věnovat už jen Androidu. Windows Phone 7 podle jejích zástupců přišly příliš pozdě a nabízí příliš málo novinek. Problémem je údajně i proprietární forma tohoto mobilního operačního systému od Microsoftu.Komentáře