Microsoft: Srovnávání zájmu o IE9 a Firefox 4 je zavádějící

Podle Microsoftu není v současné době možné srovnávat počet stažení IE9 s rekordními čísly čtvrtého Firefoxu. Poměr sil se prý změní ve chvíli, kdy Microsoft spustí distribuci IE9 přes Windows Update.


„Finální verze IE9, Firefoxu 4 a Chromu 10 přišly krátce po sobě, takže chápeme některé snahy srovnávat počet jejich stažení a míru využití,“ říká Ryan Gavin, ředitel pro platformovou strategii v Microsoftu. Taková srovnání však podle něj nemohou být objektivní.

Firefox i Chrome prý používají rozdílné aktualizační systémy, kdy je uživatel okamžitě informován o nové verzi prohlížeče. IE9 si podle Gavina naopak stáhli pouze ti uživatelé, kteří vývoj prohlížeče sledovali a na aktualizaci nebyli nijak upozorňováni. Čísla se tak podle společnosti zlepší příchodem června, kdy začne oficiální distribuce IE9 prostřednictvím služby Windows Update. Přes tento aktualizační kanál je IE9 zatím nabízen pouze těm, kteří si již dříve stáhli jeho beta verzi nebo kandidáta na vydání (RC).

Zatímco Internet Explorer 9 si během prvního dne stáhlo 2,3 miliónů uživatelů, o týden později uvolněného Firefoxu hned 7,1 miliónů. Druhý den se nový Firefox mohl dokonce pochlubit číslem 8,75 miliónů stažených kopií, čímž stanovil nový rekord (ten původní držela také Mozilla s Firefoxem 3).

Tvrzení Microsoftu však nejsou úplně pravdivá. Google sice stále aktualizuje svůj prohlížeč tzv. na pozadí, což se týkalo i posledního Chromu 10, Mozilla své uživatele k upgradu ale ještě nevyzvala. Uživatelé Firefoxu 3.6 si dokonce musí nejprve stáhnout nejnovější verzi tohoto vydání a až poté mohou ručně aktualizovat prohlížeč na Firefox 4.

Podle údajů společnosti Net Applications nyní Firefox 4 disponuje 4% tržním podílem, zatímco IE9 za ním zaostává s 1,4 %. To může být částečně způsobeno také tím, že IE9 si mohou stáhnout pouze uživatelé novějších Windows 7 a Vista. Firefox 4 je naopak dostupný i pro stále nejpoužívanější Windows XP, ale také pro Linux, Mac OS X či Android. Microsoft však nic měnit nehodlá. Naopak svůj krok považuje za velmi prozíravý. Více se můžete dočíst v článku Microsoft: IE9 je lepší než ostatní, protože běží jen na Windows.Komentáře