Microsoft uvede Windows Mobile 6.5 začátkem října

Microsoft oficiálně oznámil, že 6. října 2009 uvede celosvětově na trh novou verzi operačního systému Windows Mobile 6.5. Ten tak předběhne i uvedení dlouho očekávaných Windows 7 a výrobci smartphonů si od nového mobilního OS slibují zatraktivnění přístrojů pro uživatele.


Windows Mobile 6.5 podle slov Microsoftu zákazníkům přinese uživatelsky jednodušší prostředí, lepší možnosti při využívání internetu a přístup k zajímavým službám, včetně Microsoft My Phone a Windows Marketplace. Novinkou je také to, že všechny smartphony s jakoukoliv verzí Windows Mobile budou od 6. října 2009 nazývány Windows Phones. O použití tohoto označení se již dříve spekulovalo v souvislosti s možností vlastních chytrých telefonů vyráběných Microsoftem, nicméně ten tyto úvahy dementoval.

Windows Phones s nejnovější verzí operačního systému Windows Mobile 6.5 nabídnou v České republice celkem 4 výrobci. Jde o společnosti Samsung, HTC, Garmin-Asus a společnost Mio. Majitelé zařízení Omnia II, Omnia Lite a Omnia Pro od firmy Samsung budou moci využít bezplatného upgradu z Windows Mobile 6.1 na Windows Mobile 6.5. Bezplatný upgrade nabídne také společnost HTC, konkrétně u modelů HTC Touch Pro2 a HTC Touch Diamond. Společně s tím představí HTC i nové zařízení HTC Touch 2 běžící na systému Windows Mobile 6.5. Nový Windows Phone nabídne českým uživatelům také společnost Garmin-ASUS. Její model Nűvifone M20 prozatím poběží na Windows Mobile 6.1, do konce roku ale začne být prodáván s nejnovější verzí operačního systému.

Novinky spojené s Windows Mobile 6.5 uživatelé podle Microsoftu poznají jak při své práci, tak v oblasti zábavy. S novou verzí bude údajně mnohem jednodušší zařídit více věcí přímo z telefonu, jako například zkontrolovat si letenku, či zaplatit účty, zatímco je člověk na cestách. Microsoft Office Outlook nabídne 24hodinový přístup k e-mailu, podpora aplikací jiných výrobců uživatelům zase umožní neustálé propojení se sociálními sítěmi jako je například Facebook, Twitter a další.

Otázkou je, jak na tento nový systém zareagují uživatelé, neboť jejich zájem o přístroje s Windows Mobile za poslední rok ochladl a jejich aktuální podíl na trhu smartphonů se podle údajů od Gartneru pohybuje na úrovni 9 %. Informace o změnách ve uživatelském rozhraní Windows Mobile 6.5 najdete v článku Microsoft upraví Windows Mobile za pomocí renomovaných designérů.

V novém OS byly například lehce pozměněny dotykové senzory displejů, takže místo silného tlačení na displej teď stačí opravdu pouze lehký dotyk. Celkově byl navíc celý systém zpřesněn, takže budete moct i palcem klikat na malé ikonky, které byly za tímto účelem na malých displejích i lehce oddáleny. Další podstatnou změnou je konečně umožnění máčknout prstem například na notifikaci o zmeškaném hovoru pro zobrazení podrobností, aniž byste museli přístroj dlouze odemykat a načítat celou komunikační aplikaci.Komentáře