Microsoft uvedl vylepšený OS a nástroje pro vývojáře

Ve středu začala v San Francisku vývojářská konference Microsoftu BUILD 2013, na které společnost představila vylepšený operační systém Windows 8.1, nový Windows Store a další řadu zajímavých novinek.

Microsoft uvedl vylepšený OS a nástroje pro vývojáře


O nové verzi operačního systému Windows 8, která je známá pod názvem Windows Blue nebo aktuálně Windows 8.1, se mluví již několik měsíců. Od středy je testovací verze ke stažení na Windows Store, plná verze bude dostupná na podzim. Aktualizace systému vyšla po osmi měsících od oficiálního spuštění Windows nové generace. Generální ředitel společnosti Steve Ballmer novou politiku označil jako „rapidní cyklus“ aktualizací, se kterým mohou uživatelé počítat i do budoucna.

S nadšením se na konferenci setkalo přidání tlačítka Start, které však bude sloužit pouze k rychlému vstupu na pracovní plochu. Outlook bude mít nové a pohodlnější vyhledávání a třídění příchozí pošty. V příchozí poště tak budou mít uživatelé pouze důležitou komunikaci a aktualizace ze sociálních sítí a reklamní e-maily se budou automaticky zařazovat do speciálních záložek.

Ballmer představil také vylepšený vyhledávač Bing, který se ani nebál srovnat s vyhledávačem od Googlu. Měl by být silně propojen s mobilním systémem, což by se však nakonec mohlo stát pro zákazníky z Evropy spíše nevýhodou. Bing bude vývojářům sloužit jako platforma, přes kterou se dostanou k velkému množství dat. Některá města jsou na mapách ve Windows 8 dostupná i v 3D verzi, kterou vývojáři mohou pro své aplikace jednoduše použít.

Nový Windows Store láká na nové aplikace (do konce roku by jich mělo být 100 000), mezi které patří například Flipboard a brzy i Facebook.

Vývojářům nabízí Microsoft více než 5 000 nových API a také Visual Studio 2013, kterému nechybí ani možnost zjistit, jak bude nová aplikace zatěžovat baterii. Ukázkovou verzi Visual studia 2013 je stejně jako Windows 8.1 možné stáhnout od středy.

Pro ty, kteří pracují na více zařízeních či monitorech, je příjemným vylepšením automatická změna velikosti oken aplikací při přesouvání z jedné obrazovky na druhou. Při přetažení programu například z malého displeje tabletu na velký monitor se okno změně přizpůsobí samo a uživatel může rovnou pracovat.

Dále Microsoft představil 3D tiskárny, na kterých bude možné tisknout přímo z Windows. Na konci prvního dne konference mluvil Ballmer o stovkách milionů zařízení s Windows, která se prodala, a o skvělé budoucnosti, která společnost čeká na všech platformách.

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře