Microsoft varuje před používáním Chrome Frame od Googlu

Microsoft uživatelům webového prohlížeče Internet Explorer doporučuje zdvojnásobit jejich zabezpečení, jestliže hodlají používat plugin Chrome Frame od společnosti Google.


Tento plugin přitom podle některých testů výrazně zrychluje jeho JavaScriptový engine.

Podle Amy Bazdukas, generální ředitelky pro IE, doporučení od Microsoftu nutně neznamená, že by všechny pluginy měly být nebezpečné, nicméně pokud už k jejich použití uživatel sáhne, měl by si prý uvědomit, že „tím zdvojnásobuje možnost potenciálního útoku zvenčí a dá se tak pochybovat o jejich užitečnosti.“ Bezdukas také uvedla, že spuštěním pluginu Chrome Frame uživatelé IE 8 nevědomky ruší účel všech ochran soukromí, které Microsoft zahrnul do nejnovější verze svého prohlížeče. „Chrome Frame narušuje bezpečnostní model Internetu Explorer“ prohlásila doslova.

Google svoji novinku představil počátkem minulého týdne. Chrome Frame do Internet Exploreru přináší renderovací jádro WebKit konkurenčního prohlížeče Chrome od Googlu. Google plugin uvolnil jako nástroj, kterým lze okamžitě zvýšit výkon notoricky pomalého IE a který navíc přináší i podporu pro HTML 5.

Jak ukázaly testy provedené našimi americkými kolegy z tamní verze magazínu Computerworld, při použití pluginu Chrome Frame se rychlost prohlížeče Internet Explorer zvýšila téměř desetkrát. „Extra rychlost a podpora HTML 5 je nezbytná, jestliže uživatelé IE chtějí spouštět pokročilé webové aplikace, jako je například Google Wave“ říkají v Googlu.

Právě v komunikačním nástroji Wave, který Google představil v květnu, vidí Bezdukas hlavní důvod, proč došlo k uvolnění pluginu. „Jde jen o podporu pro Google Wave, jehož datum vydání se blíží“ domnívá se Bezdukas.

Co však Microsoft dráždí ještě více je to, že Google se prý snaží profitovat z pozice IE jako předního světového prohlížeče. Podle Bezdukas není Google schopen více prosadit svůj prohlížeč Chrome a tak se uchyluje k alternativním způsobům, jak zvýšit jeho podíl na trhu.

Podle nejnovějších údajů společnosti Net Applications, zabývající se webovou metrikou, trhu stále dominuje Internet Explorer s 67% podílem, u jeho nejnovější verze je to pak 15 %. Naproti tomu Google se svým prohlížečem Chrome drží jen asi 3 procenta.

Bezdukas zatím odmítla říci, jestli Microsoft hodlá sáhnout k nějakým ochranným krokům, které by uživatelům znemožnili použít pro Internet Explorer plugin od Googlu. Zatím se prý je prý jen snaží přesvědčit o jeho nevýhodách a možných bezpečnostních hrozbách.Komentáře