Microsoft vydal nový update Windows, řeší restarty kvůli chybám čipů Intelu

Intel nedávno varoval uživatele, aby si nestahovali firmwarové aktualizace, vydané za účelem řešení zranitelností Spectre a Meltdown, protože způsobovaly náhodné restartování systému. Microsoft na to o víkendu reagoval vydáním aktualizace KB4078130.

Microsoft vydal nový update Windows, řeší restarty kvůli chybám čipů Intelu


Bezpečnostní aktualizace deaktivovala předchozí nestabilní záplatu. Nová aktualizace je reakcí Microsoftu na týden staré oznámení, které zákazníky firmy – podniky, výrobce i koncové uživatele – varovalo před nestabilní záplatou.

Podle Intelu může nový firmware „může způsobit neočekávaně vysoký počet restartů a dalších nepředvídatelných systémových reakcí na procesorech Broadwell a Haswell.“ Tyto stále ještě rozšířené čipy pochází z let 2015 a 2013.

Microsoft na nepříjemné zprávy reagoval odstraněním mitigací pro jednu ze tří zranitelných oblastí, které Meltdown a Spectre zasahují.

„Naše vlastní zkušenost je, že nestabilita systému může v určitých případech způsobit ztrátu dat,“ potvrzuje v podpůrném dokumentu k nové aktualizaci Microsoft. „Zatímco Intel testuje, aktualizuje a nasazuje nový mikrokód, my zpřístupňujeme aktualizace KB4078130, který specificky ruší mitigaci CVE-2017-5715 ‚Branch target injection vulnerability‘. V našem testování se ukázalo, že tato aktualizace popsané chování blokuje.“

Aktualizace je dostupná pro všechny dosud podporované verze Windows, tedy 7, 8.1, 10 a související Windows Server edice. Spolu s tím Microsoft zveřejnil klíče, které IT administrátorům umožňují v registrech libovolně aktivovat či deaktivovat vybrané mitigace Spectre a Meltdown zranitelností.

Společnost Microsoft dále doporučuje uživatelům, aby poté, co Intel oznámí vyřešení problémů, uživatelé zablokované mitigace znovu povolili.

Úvodní foto: Fotolia © lkeskinen


Komentáře