Microsoft vylepšil Game Bar

Sledování výkonu, integrace Spotify, efektnější správa hlasitosti nebo cross-chat – to vše jsou nové funkce Game Baru.

Microsoft vylepšil Game Bar


Hned po předělávání her z Xboxu na PC je Game Bar asi nejsympatičtějším gestem, jaký Microsoft směrem k hráčům učinil. Hraní na PC přidává špetku konzolovité jednoduchosti, umožňuje pořizovat screenshoty, nahrávat videa anebo hraní streamovat. Až na to, že ho hráči příliš nevyužívají a raději dávají přednost nástrojům, které nabízí Steam nebo Shadowplay od Nvidie.

Microsoft se však konkurenceschopnost Game Baru snaží zvýšit a v nadcházejících měsících se tak aplikace dočká několika vylepšení, které ji mají odlišit od zmíněné dvojice. Jedním z těch hlavních je rozhraní plně přizpůsobitelné potřebám uživatele za použití nejrůznějších widgetů. Novou verzi Game Baru už je možné vyzkoušet si prostřednictvím Xbox Insider programu.

Možná tím vůbec nejzajímavější z nabízených widgetů je tzv. performance widget, překvapivě nijak nezdůrazněný samotným Microsoftem, což však může znamenat jen to, že zatím není dokončený. Uživateli umožňuje v reálném čase sledovat využití CPU, GPU a RAM.

Za zmínku stojí též audio widget, umožňující nastavení celkové hlasitosti systému, ale zvlášť také hlasitosti každého ze spuštěných programů. Z podobného ranku lze zmínit též integraci Spotify, díky které bude při hraní možné spravovat svůj playlist bez toho, aby uživatel musel opouštět prostředí právě hrané videohry.

Největší potenciál však skýtá chatovací část Game Baru úzce provázaná s integrací sociálních funkcí Xboxu Live do Windows 10. V současnosti jsou přátelé z Xbox Live dostupní skrze speciální Xbox aplikaci, nový Game Bar však nabízí též „Xbox Social“ widget, zobrazující všechny přátele i hry, které hrají.

„Seznam přátel a komunikační nástroje fungují jak na Xbox One, tak v Xbox aplikaci na iOS, Androidu a samozřejmě též ve Windows 10,“ uvádí Microsoft. Nejde přitom jen o textový chat, ale i ten hlasový, takže dle všeho můžete být skrz Game Bar ve spojení s kamarádem hrajícím zcela jinou hru na zcela jiné platformě. V jistém smyslu tak Microsoft tímto cross-playem a cross-chatem boří zdi, které kolem sebe konzolová komunita dlouho vytvářela.

Nejedná se sice o revoluci, ale přinejmenším Microsoft s Game Barem přestává kopírovat konkurenci. A takový přístup se rozhodně počítá!

Úvodní foto: PC World


Komentáře