Microsoft vypustil finální Internet Explorer 8.0

Společnost Microsoft dnes oficiálně uvolnila finální verzi prohlížeče Internet Explorer 8.0. Ten údajně kromě jiného klade velký důraz na bezpečnost a Microsoft tvrdí, že detekuje škodlivé kódy lépe, než konkurenční řešení.


Internet Explorer 8.0 je ke stažení ve 25 jazycích včetně češtiny od dnešního odpoledne ze stránek Microsoftu, které jsou věnované Internet Exploreru a také z online download centra.

Microsoft připravoval uživatele na novou verzi IE8 zhruba rok a v souvislosti s jejím vývojem propagoval zvýšení rychlosti, lepší podporu internetových standardů a nové funkce, které mají za cíl usnadnit surfování na internetu. Další významnou oblastí, kterou Microsoft nyní prezentuje, je zmíněná bezpečnost, pro níž si Microsoft nechal zpracovat i speciální studii od společnosti NSS Labs.

V této studii vyšlo údajně najevo, že Internet Explorer 8.0 ve verzi Release Candidate 1 byl úspěšný v celých 69 % případů při zachycování malwaru (ještě před tím, než stačil poškodit operační systém). Konkurenční Firefox 3.0.7 měl prý úspěšnost 30 %, Safari ve verzi 3 pak 24 % a prohlížeč Chrome 1.0.154 od Googlu skončil na čtvrtém místě s efektivitou 16 %. Společnost NSS Labs tvrdí, že data byla nashromážděna během 12 dnů v její vlastní laboratoři v Austinu v Texasu a prohlížeče přistupovaly k sítím s připraveným malwarem a prošly celkově 141 testy.

Amy Barzdukas, ředitelka společnosti Microsoft, hned k této zprávě poznamenala, že na první pohled sice může působit jako konflikt, že Microsoft byl současně i sponzorem tohoto testu, ale lidé se prý mají nejprve podívat blíže na zveřejněná čísla a pak až soudit platnost tohoto výsledku.

Internet Explorer 8.0 bude součástí chystaného operačního systému Windows 7 (a bude jej možno doinstalovat i do Windows Vista, XP a Server 2008). Premiérou ovšem bude možnost tento prohlížeč zcela vypnout a tato funkcionalita byla již potvrzena nejen testery posledních buildů, ale i na Engineering Windows 7 blogu.

Detailní pohled na vlastnosti a funkce IE8 najdete v článku Internet Explorer 8.0 se blíží: Co přinese nového?

Co se týká pravidelných bezpečnostních aktualizací Internet Exploreru, nenechte si určitě ujít zajímavý článek Internet Explorer: záplatovat častěji a odděleně od Windows na SecurityWorldu.Komentáře