Microsoft začne automaticky aktualizovat počítače na IE9

Internet Explorer 9 se ve službě Windows Update objeví pouhých pět týdnů od svého vydání.


Microsoft konkrétně zařadí IE9 do Windows Update zítra, v pondělí 18. dubna. Uživatelům Windows Vista a Windows 7 tak bude tento nový prohlížeč automaticky nabídnut k instalaci. Roger Capriotti, který vede marketing IE v Microsoftu, ovšem dodává, že uživatelé budou nejprve dotázáni, zda chtějí Internet Explorer 9 nainstalovat a tento krok neproběhne bez jejich vědomí. Uživatelům Windows XP aktualizace logicky nabídnuta nebude, protože nejnovější browser Microsoftu tento operační systém nepodporuje a poslední verze funkční s Windows XP je IE8. To ale nahrává konkurentům Microsoftu, neboť uživatelé nejrozšířenějšího OS tak v případě, že chtějí používat moderní prohlížeč s podporou HTML5 a rychlým JavaScriptem, musí volit z alternativ, kterými jsou Firefox, Chrome či Opera.

Jakmile bude pro uživatele používajícím IE7 či IE8 na Windows Vista / Windows 7 aktualizace k dispozici, objeví se obrazovka s výběrem, zda chtějí Internet Explorer 9 instalovat hned, počkat na později a nebo zrušit instalaci. Cyklus aktualizace bude probíhat postupně a ne každému má být update nabídnut hned. Pro firemní zákazníky navíc Microsoft uvolnil blokovací nástroj, který má zaručit, že se IE9 nenainstaluje na korporátní počítače dříve, než budou na přechod administrátoři dostatečně připraveni.

Uživatelé mohou manuálně instalovat IE9 od poloviny března, jeho penetrace je ale značně menší, než u Firefoxu 4, který byl uvedený o týden později. Microsoft si slibuje právě od uvedení IE9 do služby Windows Update jeho výraznější rozšíření. Více viz článek Microsoft: Srovnávání zájmu o IE9 a Firefox 4 je zavádějící.

Microsoft také potvrdil informace o trvání podpory IE9, která má být zaručena po celý životní cyklus operačních systémů Windows Vista, Windows 7, Windows Server 2008 a Windows Server 2008 R2. Vzhledem k tomu, že podpora různých edic Windows bude trvat různou dobu, např. uživatelé Visty Home Basic, Premium a Ultimate budou dostávat aktualizace IE9 do dubna 2012, kdy oficiálně končí podpora těchto OS. Korporátní uživatelé Visty Business či Enterprise pak mají nárok na aktualizace do dubna 2012. U Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium a Ultimate by měly být aktualizace nabízeny do ledna 2012 a u edic Professional a Enterprise pak do ledna 2020.Komentáře