Microsoft žádá o další slyšení v případu XML

Microsoft požádal odvolací soud o nové přelíčení v případu porušení patentového práva, který společnosti ukládá povinnost uhradit pokutu ve výši 290 miliónů dolarů a zakazuje jí prodej některých verzí aplikace Word.


Soudní při, mající svůj začátek již v roce 2007, iniciovala kanadská společnost i4i, která Microsoft obvinila z nezákonného použití technologie XML pro aplikaci Word, resp. její dvě poslední verze 2003 a 2007. V prosinci minulého roku pak odvolací soud potvrdil dřívější rozsudek nižšího soudu, který Microsoftu kromě vysoké pokuty uložil i příkaz přestat s distribucí těchto sporných verzí aplikace. Tento problém nakonec Microsoft vyřešil rychlým vydáním opravné aktualizace jak pro své obchodní partnery, tak i pro běžné uživatele. Více ve článku Microsoft odstranil technologii XML z Wordu 2007.

S výší uložené pokuty, 290 miliónů amerických dolarů, se však Microsoft hned tak smířit nehodlá. Požádal proto soud o přehodnocení této částky, kterou měl společnosti i4i uhradit škody vzniklé použitím jejího patentu. „Myslíme si, že rozhodnutí z 22. prosince vytváří nebezpečný precedens pro stanovení náhrad za vzniklé škody. Obáváme se, že rozhodnutí povede k oslabení soudcovské autority při aplikaci vhodných ochranných nařízení v budoucích patentových kauzách“ uvedl ve svém prohlášení Kevin Kutz, mluvčí Microsoftu.

Odpovědi se však Microsoftu hned tak nedostane. Žádost nejprve musí posoudit trojice soudců, kteří ji poté mohou označit za oprávněnou nebo ji naopak mohou ignorovat, což v podstatě znamená, že dojde k jejímu zamítnutí. V tom případě se pak žádost dostane na stůl zbylých členů poroty, kteří opět dostanou určitý čas na konečné rozhodnutí. Pokud by však Microsoft nakonec uspěl, mohlo by to vést ke snížení uložené pokuty a tedy i změně v rozhodnutí soudu.

Jak ve svém tiskovém prohlášení uvedla společnost i4i, s podobným krokem Microsoftu prý počítala. Přesto se však již nechce případem více zabývat. Místo toho se soustředí na další rozvoj svého podnikání.Komentáře