Microsoft zpřístupnil obchod s aplikacemi pro Windows 8

Jak slíbil, tak učinil. Společně s uvolněním Windows 8 Consumer Preview Microsoft spustil i obchod s aplikacemi pro dotykové rozhraní Metro.

Microsoft zpřístupnil obchod s aplikacemi pro Windows 8


mwc-windows-8-preview-stageWindows Store, jak se nový obchod oficiálně jmenuje, je jediným distribučním kanálem pro aplikace vytvořené pro dotykové rozhraní Metro. Přístupný je navíc jen uživatelům verze Windows 8 Consumer Preview uvolněné v tomto týdnu při příležitosti barcelonského veletrhu Mobile World Congress.


V současné době jsou všechny aplikace v obchodu nabízené zcela zdarma a zůstane to tak až do vydání finální verze Windows 8. To znamená, že uživatelé si budou moci aplikace volně stahovat a instalovat po dobu asi půl roku. Všeobecně se totiž očekává, že se vydání finálního kódu uskuteční někdy na podzim.


Mezi aplikacemi nabízenými nyní v obchodu je také osm vítězů soutěže vyhlášené Microsoftem v prosinci 2011, kterým se kromě umístění ve Windows Store dostalo i věcných odměn. Kromě herních aplikací tu na uživatele čeká i elektronická kuchařka, aplikace pro předpověď počasí či sledování vývoje na burze. Své aplikace do Windows Store umístily i některé deníky jako třeba USA Today nebo Los Angeles Times. Bude jistě zajímavé sledovat, jestli se nové příležitosti chopí také česká média.


Microsoft sice prohlásil, že Windows Store bude jediným autorizovaným distribučním kanálem pro aplikace Metro, obchod však bude možná obsahovat odkazovat i na aplikace napsané pro tradiční desktopové Windows x86/64. Společnost si bude z prodeje každé aplikace brát 30 %, což je stejné číslo jako u Mac App Store. Při dosažení hranice 25 tisíc dolarů však svůj podíl sníží na 20 procent. Podniky budou moci Windows Store obejít nahráním interních aplikací přímo na zařízení svých zaměstnanců.


Microsoft dosud nestanovil datum vydání pro finální Windows 8, šéf divize Windows Steven Sinofsky však prozradil, že vývojový cyklus bude velmi podobný vývoji Windows 7. Je tedy téměř jisté, že se vše stihne do konce letošního roku.Komentáře