Mobilní OS MeeGo 1.1 připraven, smartphony s ním se ale opozdí

Společnosti Intel a Nokia chystají vydání verze 1.1 operačního systému MeeGo, který by měl vývojářům dovolit začít pracovat na aplikacích pro smartphony. Vyplývá to z blogového příspěvku.


"Vytvoření verze 1.1 je důležité, jelikož to dává vývojářům, hlavně vývojářům aplikací pro mobilní zařízení, relativně stabilní zázemí pro začátek jejich práce," tvrdí dále zpráva.

Kromě MeeGo se blíží také update pro operační systém Maemo, který je použit ve smartphonu N900 společnosti Nokia, jenž by měl povolit uživatelům využívat na tomto zařízení Maemo ale i MeeGo. Tento krok umožní vývojářům psát aplikace pomocí Qt frameworku a poté je testovat jak na Maemo, tak na MeeGo přímo na zařízení N900, vysvětluje blogová zpráva.

Příspěvek na blogu také dále uvádí varování pro potencionální uživatele: "MeeGo je open source projekt a pokud se rozhodnete nainstalovat si tento operační systém na zařízení N900, činíte tak čistě na své vlastní nebezpečí. Pokud si nejste jisti, že víte, co děláte a proč, tak prosím tento software vůbec nevyužívejte."

MeeGo OS, jenž byl oznámen v únoru, spojuje operační systémy Moblin od Intelu a Maemo od Nokie, jenž je založen na Linuxu. Společnosti Intel a Nokia doufají, že moderní smartphony, netbooky, připojené televize a tabletové počítače budou využívat tento operační systém.

V únoru společnost Nokia tvrdila, že první zařízení s OS MeeGo bude k dispozici v roce 2010, ale teď to vypadá, že Nokia nebude schopná tento slib dodržet, alespoň to tvrdí Francisco Jeronimo, výzkumný manažer pro evropské mobilní zařízení u společnosti IDC. Podobný problém za začátku postihl i Android, kdy se uvedení prvních přístrojů výrazně opozdilo. Místo toho by se ovšem tato finská společnost mohla zaměřit na konferenci Mobile World Congress, jež se koná v únoru, a mohla by mít připravené produkty, které by vydala hned po této akci, myslí si.

Podle oficiálního vyjádření mluvčí společnosti Nokia tento výrobce prozradí svůj plán před koncem tohoto roku.

Vývojáři a všichni, kdo by se chtěli dozvědět o operačním systému MeeGo více, se mohou těšit na 12. až 15. listopad, kdy se koná v Dublinu MeeGo Conference 2010.Komentáře