Mozilla: Firefox čeká změna rozhraní, ne však "ribbonizace"

Nedávno jsme na našem webu přinesli zprávu o tom, že Mozilla plánuje „ribonnizovat“ uživatelské rozhraní prohlížeče Firefox. Nyní společnost upřesnila své záměry s tím, že v žádném případě nemá jít o změnu po vzoru Microsoftu.


Informace o záměru změnit uživatelské rozhraní populárního open source prohlížeče jsme přinesli 24. září v článku Mozilla plánuje „ribbonizovat“ Firefox. Tato zpráva vyvolala bouřlivé reakce uživatelů po celém světě a zástupci Mozilly proto přispěchali s detailnějším vysvětlením svých záměrů. Změna uživatelského rozhraní Firefoxu je sice naplánována a měla by odstranit tradiční lišty menu, ale výsledná podoba by měla být údajně značně méně komplikovaná, než je tomu v případě kontroverzního rozhraní Ribbon od Microsoftu.

Alex Faaborn z týmu designérů rozhraní Firefoxu konkrétně vysvětluje, že rozdíl mezi chystaným rozhraním Fuirefoxu a Ribbonem bude v tom, že Firefox bude mít normální lištu (toolbar) a dva panely s menu. Rozhodně ujišťuje, že výsledek nebude vypadat tak, jako Word 2007 od Microsoftu a důraz má být kladen na přehlednost, ne jako je tomu při vizualizaci velkého množství příkazů poslední verze Wordu.

Alex Faaborn reagoval na článek našich amerických kolegů, jejichž text přebrala řada dalších médií včetně české verze Computerworldu a v němž bylo mimo jiné uvedeno, že stará podoba rozhraní spolu s novými operačními systémy se pomalu již pomalu stává minulostí a rozhraní Firefoxu bude proto „ribbonizováno“. Právě ono poslední slovo, vzbuzující přímou souvislost s Ribbonem od Microsoftu se stalo terčem řady komentářů a reakcí a Mozilla proto zdůrazňuje, že opravdu nechystá využít přímo Ribbon, ale jen uživatelské rozhraní Firefoxu pozmění tak, že odstraní tradiční menu.

Transformace rozhraní se bude týkat až Firefoxu 3.7, jehož uvedení je naplánováno na březen příštího roku a Mike Beltzner, ředitel Firefoxu uvádí, že podoba designu je stále otevřená, přičemž bude rozhodující zpětná vazba komunity. Změna zažitého vzhledu je vždy problematická, nicméně cílem je v tomto případě dosažení větší přehlednosti a uživatelského komfortu při ovládání, takže až si uživatelé zvyknou na provedené změny, měly by novou podobu ve většině případů ocenit. V každém případě pak uživatelům Windows 7 a Vista, na než je změna primárně zaměřena, zůstanou přístupná i stará menu a to po stisknutí klávesy Alt, jak již bylo dříve uvedeno.Komentáře