Mozilla letos skončí s podporou Firefoxu na Windows XP a Vista

Mozilla v průběhu letošního roku skončí s podporou prohlížeče Firefox pro operační systémy Windows XP a Windows Vista.

Mozilla letos skončí s podporou Firefoxu na Windows XP a Vista


Společnost s oznámením přišla minulý týden, a ačkoliv přesné datum „ vystavení stopky“ nejmenovala, počítá se s koncem léta

„Předpokládáme, že bezpečnostní aktualizace pro uživatele Windows XP a Windows Vista budeme dodávat do září. V půli roku budeme znát počty těchto uživatelů a budeme tak moct oznámit konkrétní datum ukončení podpory,“ píše se v oficiální zprávě.

Ještě předtím, během března, chce Mozilla dotčené uživatele automaticky převést na Firefox verzi ESR – Extended Support Release, jež bude obsahovat pravidelné bezpečnostní aktualizace, ovšem nikoliv už vylepšení jako standardní verze. Vydání její nejnovější varianty – Firefox ESR 52 – je plánováno na 7. března.

Microsoft Windows XP nepodporuje od dubna 2014 a Visty čeká tentýž osud 11. dubna roku letošního. Přesný počet uživatelů Firefoxu, kteří prohlížeč používají právě v těchto stárnoucích operačních systémech, je neznámý, podle odborníků jich je však minimum. Už jen proto, že Windows XP dle průzkumu společnosti Net Applications byly v prosinci nainstalovány na cca 8,6 % počítačů a Visty na pouhých 1,1 %, přičemž se dá předpokládat, že do zářijového termínu klesne podíl „ikspéček“ pod 7 %.

Mozilla je jedním z posledních vývojářů internetových prohlížečů, kteří svůj výrobek přestávají pro Windows XP podporovat. Microsoft přestal na daném operačním systému Internet Explorer záplatovat v den jeho „odchodu do důchodu“, tedy na jaře 2014, Google se s Chromem přidal o dva roky později.

Mozilla tak jde ve stopách konkurence a uživatele Firefoxu nabádá, aby přešli na některý z novějších operačních systémů: „Důrazně našim uživatelům doporučujeme, aby upgradeovali na novější verzi Windows, takovou, která je Microsoftem podporována.“ Tedy například Windows 7, které mají být podporovány do ledna 2020, nebo Windows 10, jejichž avizovaná podpora v současnosti nemá datum ukončení.

Úvodní foto: Computerworld.com


Komentáře