Mozilla mění přístup k doplňkům Firefoxu, budou kompatibilní s jinými prohlížeči

Mozilla chystá zásadní změny ve svém webovém prohlížeči. Díky odlišnému přístupu k doplňkům bude pro vývojáře snadnější importovat do Firefoxu rozšíření z Google Chrome, ale i dalších prohlížečů.

Mozilla mění přístup k doplňkům Firefoxu, budou kompatibilní s jinými prohlížeči


Produktový manažer Firefoxu Kev Needham odhalil, jak společnost v následujících měsících přepracuje svůj webový prohlížeč. To nejzásadnější se týká doplňků, kterým Firefox – hlavně v počátcích – v konkurenci Internet Exploreru od Microsoftu, vděčí za body úspěchu.

V poslední době však značnou část tržního podílu obou zmíněných prohlížečů uzmul Google Chrome se svými rozšířeními, což vyvolalo – pravda, poněkud pozdní – reakci.

„Rádi bychom, aby vývoj doplňků probíhal řekněme víc na síti. Stejný kód by měl být schopen běžet v různých prohlížečích,“ říká Needham k novému API (rozhraní pro programování aplikací) nazvanému WebExtensions, které bude kompatibilní s vykreslovacím jádrem Blink, na němž běží Chrome a také Opera.

Ve skutečnosti, WebExtension je velice podobné doplňkovému API používaném právě v Blinku a díky těmto podobnostem by import doplňků, respektive vytvoření jejich verzí pro Firefox z kódu používaného Googlem, měl být mnohem jednodušší.

Mimochodem, Microsoft Edge, jenž s vydáním Windows 10 nahradil Internet Explorer, doplňky zatím nepodporuje. Měl by však začít od podzimu, přičemž podporovat bude tytéž rozšíření, jaká v současnosti běží v Chromu, což znamená, že doplňky napsané pro Chrome, Firefox, Operu ale i Edge by měly být vzájemně kompatibilní.

Mozilla se nový doplňkový API rozhodla představit v reakci na pokles tržního podílu Firefoxu. Ten v červenci činil jen 12 %, což je o polovinu méně než před dvěma lety, kdy dosahoval vrcholu. S přechodem na více či méně kompatibilní model doplňků společnost věří, že vývojáři budou pokračovat ve tvorbě rozšíření, které budou fungovat i ve Firefoxu, byť se nedá očekávat, že ztracená procenta získá zpět v plné míře.

Zkušební verze WebExtensions API je k dispozici ve vývojářské edici Firefox 42, vydané před deseti dny, a v buildech Nightly. Kdy budou k dispozici ve verzích pro běžné uživatele Mozilla nespecifikovala, výhledově by to však mělo být v řádu týdnů.Komentáře