Mozilla nabídne bezplatné sdílení souborů

Plánovaná aplikace pro sdílení souborů dostala podobu webové služby. Bezplatné a šifrované.

Mozilla nabídne bezplatné sdílení souborů


Mozilla představila bezplatnou file-sharingovou službu fungující s Firefoxem, ačkoliv ne nezbytně. Vyzdvihuje její zabezpečení a ochranu soukromí. Firefox Send, jak se jmenuje, využívá k ochraně dat end-to-end šifrování, tedy ani Mozilla neví, co uživatelé uploadují.

Uživatel si může nastavit termín vypršení platnosti odkazu na sdílený soubor, maximální množství stažení anebo heslo pro dodatečnou ochranu. Send byl původně vyvíjen jako jeden z experimentálních projektů v rámci dnes už uzavřeného programu Test Pilot a dle firmy nejde o aplikaci, nýbrž o webovou stránku, kterou může bezplatně využít naprosto kdokoliv.

Majitelé účtu Firefox, využívaného mimo jiné k synchronizaci dat napříč zařízeními, však mají tu výhodu, že mohou nahrávat soubory až do velikost 2,5 GB, běžní uživatelé jsou omezeni limitem 1 GB.

Množství stažení lze nastavit od 1 až po 100, expirace odkazu od 5 minut až po 7 dní. Po nahrání souboru je uživateli vygenerován link, který může sdílet (nabízeno je hned několik způsobů). Po vypršení doby platnosti přestane odkaz fungovat, stejně jako tehdy, když dojde k naplnění maximálního možného množství stažení.

„Soubory na našich serverech zůstávají defaultně uloženy po dobu čtyřiadvaceti hodin nebo sedmi dní. Uživatelé si však mohou zvolit, že je chtějí smazat dříve,“ uvádí Mozilla v potřebné dokumentaci.

Oproti podobným službám jako Box, Dropbox nebo OneDrive Firefox Send není propojen s operačním systémem zařízení (dokonce ani se samotným Firefoxem) a ve srovnání s konkurencí nabízí zcela jednoduché uživatelské rozhraní, které je navíc v českém jazyce.

V nejbližších dnech hodlá Mozilla uvést Firefox Send také v podobě aplikace pro Android, byť zatím jen v podobě beta verze.

Úvodní foto: Computerworld.com


Komentáře